Založené v r. 1997
Utorok 2. September 2014, meniny má Linda, zajtra Belo - Pošlite pohľadnicu! Predplatné novín : kontakt

Post Fórum - svetovy slovensky spisovatel
POST.SK Fórum Hľadať  
POST.SK Fórum Archív 2002 - 2007 Post Fórum > Kategórie > Kultúra > Knihy a Literatúra > svetovy slovensky spisovatel
Stránky (2): [1] 2 »   Predchádzajúca téma   Nasledujúca téma
Autor
Téma Vytvori? novú tému    Prida? príspevok k tejto téme
co neexistuje
Pokročilý

Príspevkov: 34

svetovy slovensky spisovatel

Rozmyslali ste uz niekedy nad tym, ktory slovensky spisovatel by mohol zaujat miesto medzi svetovymi stalicami modernej literatury (hesse, rushdie, kertesz, coetzee...), resp. ktory by sa im mohol vyrovnat? Pokial viem, nasa literatura v zahranici nie je velmi znama. Neviem ci to pripisat zlej reklame, alebo aktualnosti tem nasich autorov?

Oznámiť tento príspevok moderátorovi |

Old Post 08-08-2004 14:32
co neexistuje nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa co neexistuje Kliknite sem a pošlite užívateľovi co neexistuje súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa co neexistuje Pridať užívateľa co neexistuje medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
lavazza
Elitný člen

Príspevkov: 761

Tak to teda netusim...Ale z ceskych by to mohla byt Zdena Frybova...Ta mala dobre knihy...A zo slovenskych mozno Lasica a Satinsky

Old Post 09-08-2004 14:36
lavazza nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa lavazza Kliknite sem a pošlite užívateľovi lavazza súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa lavazza Pridať užívateľa lavazza medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

Zdena

Z ceskych mien znie vo svete, podla mojej orientacie hlavne Kundera, Hrabal a Havel...
Zdenu som necital, tak neviem...

Old Post 09-08-2004 15:13
co neexistuje nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa co neexistuje Kliknite sem a pošlite užívateľovi co neexistuje súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa co neexistuje Pridať užívateľa co neexistuje medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
lavazza
Elitný člen

Príspevkov: 761

No jasne na Kunderu a Hrabala som zabudol.... Frybova pise knihy, ktore by zapadniari nepochopili, ale su fakt dobre tie detektivky.... Kundera rulez...Havel je vraj uplne od veci, cital si to? Ja absurdnu dramu nemusim....

Old Post 10-08-2004 10:13
lavazza nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa lavazza Kliknite sem a pošlite užívateľovi lavazza súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa lavazza Pridať užívateľa lavazza medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
willie
Člen

Príspevkov: 166

Podla mna to nie je az take dolezite. Ja mam Slobodu, Pistanka, Mitanu,.... rad, aj ked o nich nikto v zahranici nevie. Myslite, ze by ich tam niekto cital? Rozumeli by tomu? Mozno by to chcelo nejaky velky roman a snahu autora, aby to niekto prelozil. Alebo rovno napisat roman v anglictine alebo nemcine? Zvladol by to niekto?

Old Post 10-08-2004 10:43
willie nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa willie Kliknite sem a pošlite užívateľovi willie súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa willie Pridať užívateľa willie medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

lavazza

hanba nehanba, Havla som necital, ale az precitam tak sa mozem vyjadrit k jeho dramam. mne ho zatial tiez nikto neodporucal, tak som sa tomu velmi nevenoval, ale frajerka vravi, ze citala jeho basne a tiez nebola velmi nadsena. a do absurdnej dramy som zatial asi nedorastol...mozno raz...

Old Post 10-08-2004 13:50
co neexistuje
Pokročilý

willie

ak sa nad tym zamyslime, tak len malo veci je dolezitych. mna tato otazka proste zaujala asi preto, lebo ak sa ma vonku niekto opzta akeho spisovatela bz som mu mohol doporucit, tak dlho rozmyslam a potom poviem, ze neviem. asi by nasich nepochopili? to neviem, ale preco my chapeme inych?
nemyslim, ze by to musel niekto pisat v cudzom jazyku. na to su predsa prekladatelia. ja mam skor pocit, ze cudzinca velmi nezaujimaju temy, pretoze nasa literatura je skor regionalna...ved ani Tatarka nie je az taky znamy.
a snaha prekladatelov autorov by snad aj bola, ale na druhej strane stoji podpora na zahranicnom trhu, ktoru sam autor alebo prekladatel nema moznost ovplyvnit.

zatial tolko

Old Post 10-08-2004 13:58
arca
Verný člen

Príspevkov: 300

Ak by som nejakeho milovníka literatúry mala zoznámiť s našimi najväčšími spisovateľmi, asi by ma napadol P.O. Hviezdoslav, Štúrovci.. z hľadiska môjho osobného vkusu by som mu ale odporučila niečo iné.. asi Dušana Mitanu.

Asi by sme sa aj v dejinách literatúry mali pozerať občas dozadu, mám taký pocit, že sa to už ale v súčasnosti nenosí..
Veď tak ako boli veľkí umelci vo výtvarnom umení - v renesancii, v romantizme.. ktorí neprestávajú ani teraz vzbudzovať náš obdiv, logicky mi napadá, že literárne umenie sa tiež nemôže zaobísť bez svojich dejín a svojich veľkých autorov. A tým myslím aj tých slovenských.

Old Post 10-08-2004 17:22
arca nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa arca Kliknite sem a pošlite užívateľovi arca súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa arca Pridať užívateľa arca medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

arca jimfa

Myslim, ze Hviezdoslav ani Sturovci (mozno este tak Kral a Hrobon) by nikoho z vonku neohurili, aj ked su "lucis feros" nasej kultury. Ale to uz je na dalsiu temu...
Skor mi slo o modernych spisovatelov. Na tomto mieste by som suhlasil s Mitanom. Zda sa mi, ze prave on je najviac prekladany a spolu s Vilikovskym asi von aj najoblubenejsi. Aj tak si vsak myslim, ze to nie je suciastka svetovo uznavaneho parnasu spisovatelov.

S pohladom spat uplne suhlasim. Pamatam si, ako sme na literature preleteli stredovek az barok a dodnes mam pocit, ze v tomto obdobi u nas okrem "troch" ludi nik nepisal. Ale to je snad chyba ucitela, alebo ucebnych osnov, ze sa tejto teme nevenuje viac pozornosti a tym padom je to tak ako to je.
Otazka by sa dala rozsirit aj na starsiu slovensku literaturu... Myslim, ze by sme mohli najst nieco zaujimave.

Ad fontes

Old Post 10-08-2004 20:40
knihomil
Verný člen

Príspevkov: 264

Mozno nie svetovy, ale minimalne europsky urcite:
Pistanek - Mlady Donc, Rivers of Babylon I.
A mam take tusenie, ze Vilikovsky bude skvely, len sa mi k jeho kniham akosi nedari prebojovat, vzdy na mna z mojej kniznice vyraznejsie zazmurka nieco ine, ale dal som si zavazok, ze do konca roku 2005 zvladnem Posledneho kona Pompeji aj "Vecne zeleneho".

A zo stredoskolskych cias si spominam, ze Restavracia od Kalinciaka bola velmi dobra a hlavne stale aktualna aj po tolkych rokoch, co mozno povazovat za znamku kvality.

Old Post 11-08-2004 08:04
knihomil nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa knihomil Kliknite sem a pošlite užívateľovi knihomil súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa knihomil Pridať užívateľa knihomil medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

knihomil

Pistankove Rivers... som videl len na obrazovke. Mladeho Donca mam rad, ale myslim, ze jeho tvorba ma skor regionalny charakter, aj ked verim tomu, ze moze oslovit aj za hranicou. Otazkou ostava, preco to tak nie je?
Vilikovskeho Posledneho kona a Vecne zeleneho mam prave rozcitanych. Tiez si myslim, ze to ma nieco do seba. Ale da sa to porovnat s odozvou na diela napr. Kertesza, Rushdieho ci Hesseho?

Kalinciakovu Restavraciu vraj stoji zato si precitat a asi to budem musiet urobit, lebo si na to z skolskych cias uz nepamatam.

Old Post 11-08-2004 09:46
knihomil
Verný člen

Prave som docital jeden fantasticky roman Byl tu Salomoun Gursky od Mordecaia Richlera. Az do minuleho roku sa od neho v ceskom alebo slovenskom preklade nic neobjavilo, pritom je to uz desiatky rokov uznavany kanadsky spisovatel. Rovnako uzasna kanadska poviedkarka Alice Munroova. Lenze Kanadania si povedali, ze s tym treba nieco robit a ponukaju granty na preklad. A to iste by malo robit aj slovenske Ministerstvo kultury prostrednictvom fondov. Osobne si myslim, ze Rivers of Babylon by so slusnym vysvetlujucim doslovom mala v zahranici uspech. Samozrejme ju treba aj spropagovat, nestaci len vydat. Stacila by jedna uspesna kniha a zahranicni vydavatelia by hned zacali patrat aj po dalsich autoroch.

Ale mas pravdu, na Slovensku Rushdieho nemame.

Old Post 11-08-2004 11:09
knihomil nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa knihomil Kliknite sem a pošlite užívateľovi knihomil súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa knihomil Pridať užívateľa knihomil medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

Fondy na preklad nasej literatury existuju, ma to tusim pod palcom Literarne centrum. Chyba je podla mna v snahe pre tu propagaciu nieco urobit a kedze do tychto veci velmi nevidim, mozem sa len domyslat preco je to tak. Myslim ze z nasej strany sa o to nestaraju ludia s marketingovym duchom, na druhej strane asi musia chciet aj zahranicne vydavatelstva. Tie vsak mozno nema kto presvedcit o kvalitach nasej produkcie... Alebo nechcu na svojom trhu dalsich uchadzacov o citatelovu priazen? To si nemyslim. Tu sme uz ale pri otazkach trhovej hodnoty a nie kvality, kedze predat sa dokaze vsetko.
Ci by mal Pistanek uspech, to by sme mohli posudit az by to vyslo v nejakom slusnom zahranicnom vydavatelstve (nie je vylucene, ze vyslo) a ludia by to aj citali(to tiez nie je vylucene len o tom neviem).
Takze suhlasim s Tvojim nazorom na propagaciu a ten zaujem by mohol prist s tou prvou lastovickou.
A v podstate si odpovedal aj na moju zakladnu otazku ci mame "slovenskeho Rushdieho". Tiey si myslim, ze nemame... Mozno nas ale niekto presvedci o opaku.

Old Post 11-08-2004 11:38
knihomil
Verný člen

Ved hej, viem, ze volaco existuje, ale obavam sa, ze to funguje este horsie ako ta agentura na podporu cestovneho ruchu, aby sa k nam zacali hrnut turisti.

A spomenul som si, ze vraj Tisicrocna vcela je slusny magicky realizmus, ale este som necital a ani nevlastnim, tak neviem posudit. Ak by to bolo dobre napisane, tak sudiac podla filmu, by to mohol byt ten nas vytuzeny velky roman.

Old Post 11-08-2004 11:54
nova
Elitný člen

Príspevkov: 1877

Ja som prave v poslednych dnoch znovuobjavila Hanu Zelinovu.
Hlas starych husli, Aj v raji prsi, Hodvábna cesta.... Odporucam,
myslim si, ze stoja zato, aby clovek po nich siahol.

....Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne ťa na svoju úroveň a tam ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....

Old Post 11-08-2004 13:06
nova nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa nova Kliknite sem a pošlite užívateľovi nova súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa nova Pridať užívateľa nova medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

nova17

Dakujem za odporucania. Hanu som necital... myslis, ze stoji za to, aby po nich siahol aj "neslovák"?
A co tak Margita Figuli? Gastanove kone...za onej ery bola tato kniha okresana od textu nezodpovedajuceho dobe. Neviem ci uz vyslo aj povodne vydanie s povodnym reflexivno nabozenskym uvodom.

Old Post 11-08-2004 13:21

Old Post 11-08-2004 13:22
Tento užívateľ je vo Vašom Ignore Liste. Na prezretie tohto príspevku kliknite [sem]
co neexistuje
Pokročilý

knihomil

vies ako to u nas funguje. malo ludi, ktory spoza opony nevideli dalej ako po Bratislavsko-Rakusky hranicny priechod. teraz ti ludia asi nemaju snahu vidiet dalej, alebo na to nemaju vzdelanie a skusenosti. mozno je to tak aj v propagacii literatury. tazko posudzovat niekoho a nieco do coho nevidime. tu ma napada to o narode holubicom...mozno to nam brani presadit sa. ale holubice v svete seliem dlho nepreziju

Tisicrocna vcela je na striebornom platne naozaj magicky realizmus, ale mne zatial stacil film. Kniha moze byt samozrejme aj lepsia. Kto cital, nech sa vyjadri. Cakame na nominacie Ale v podstate vsetky Jakubiskove filmy maju v sebe nieco magicky realisticke. Ak by slo o rezisera, urcite by som ho nominoval.

Mna napadol aj Svantner...mozno by zaujal naturistov.

Old Post 11-08-2004 13:35

Old Post 11-08-2004 13:43
Tento užívateľ je vo Vašom Ignore Liste. Na prezretie tohto príspevku kliknite [sem]
co neexistuje
Pokročilý

cat eye

Spominani su trochu starsi, ale v podstate to nic. Ani jeden z nich sa vsak vo svete nepresadil. Tusim. Ja som sa k nim nedostal, pretoze ma velmi nezaujali temy, nikto ma na to zatial nedokazal "namotat".

Co sa tyka nasich bratov, tak ti samozrejme svoje miesto v svetovej literature maju. Ja sa snazim zistiti, ci ho tam mame aj my

Old Post 11-08-2004 13:45

Old Post 11-08-2004 15:28
co neexistuje
Pokročilý

otazku kvality sa neodvazujem riesit, pretoze si myslim, ze to ani nie je mozne (a uz vobec sa neodvazujem porovnavat co je v kvalitnej literature kvalitnejsie)...samozrejme ak neporovnam schematicke dielo socrealizmu s originalnym kvalitnym literarnym "tovarom".
cas...myslis, ze niekedy pride cas na nas? ze napriklad svet zisti akych mame dobrych spisovatelov? ako som naposledy ja prisiel na to, ze existuje nejaky Sandor Marai, ktoremu asi po 60 rokoch vysla Kniha biliniek a pan sa narodil v Kosiciach. Mozno je pre nas dolezitejsia narodno uvedomovacia tvorba Ludovita Stura, ktoreho aj tak nikto z mladych (na zopar vynimiek) necita.
v otazke tohto prispevku by sme mohli pod ruskom spisovatela patrat aj po ohlase nasej kultury v mutikulturalnom spolocenstve. to by vsak bolo uz na dalsiu temu. tu by sme si moholi polozit aj otazku, ci nasa kultura a literatura zaujima aj niekoho ineho okrem nas...
na tomto mieste by sme si mohli polozit dalsiu otazku ci je nasa kultura natolko mala, ze nedokaze zaujat alebo ci ju len dostatocne nedokazeme spropagovat. kultura je urcite dostatocne bohata...mne vsak aj nadlej ide o spisovatela, ktory by okrem nas dokazal zaujat aj inych. myslim, ze najznamejsi tu uz boli spomenuti.

Old Post 11-08-2004 22:36
nova
Elitný člen

co neexistuje
myslim si, ze kludne po Hane moze siahnut aj neslovak. Vsetko je len otazka spropagovania nasich spisovatelov. Ked niekoho vo svete zaujme akasi klinika, alebo ranc niekde v Amerike, preco by nemal zaujat pribeh o garbiaroch na Slovensku? Problem je aj v tom, ze mnohi siahaju po tom co je prave in, ale to sme uz opat pri propagovani.

Old Post 12-08-2004 08:24
nova nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa nova Kliknite sem a pošlite užívateľovi nova súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa nova Pridať užívateľa nova medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

nova17

suhlasim s Tebou, ale mam pocit ze sa tu dostavame k masovosti a trendom v literature. neviem vsak ci mozem Hanu porovnat so spisovatelmi, ktori pisu o nemocniciach a rancoch. To mi trochu pripada, akoby som mal Hanu porovnavat s Daniele
A inac, neviem ci prave Hana je prelozena do "reci nam cudzej".

Old Post 12-08-2004 08:41
knihomil
Verný člen

a toto je svetova uroven

A este som si spomenul na vynikajuce divadelne hry Kym kohut nezaspieva a Pstrosi vecierok od Ivana Bukovcana.

Old Post 12-08-2004 09:21
nova
Elitný člen

Jeeeezisi len to pre Boha nie, nic ine ma momentalne nenapadlo, ked som to pisala, iba nemocnica a ranc. Skor som mala na mysli Cooka. Vie mi niekto nieco povedat o spisovatelovi, ktory pise pod menom Frantisek F. Kuruc? Nahodou som na toto meno natrafila, citali ste nieco od neho?

Old Post 12-08-2004 09:21
co neexistuje
Pokročilý

knihomil

dakujem za tip. zozeniem, precitam, uvidim...odporucim.

Old Post 12-08-2004 12:49
co neexistuje
Pokročilý

nova17

Frantisek F. Kuruc - http://knihy.sme.sk/autor.asp?id=953

nic som od tohto cloveka este necital, takze Ti mozem ponuknut iba link so strohymi informaciami.

Old Post 12-08-2004 13:10
nova
Elitný člen

dik za link. Musim sa obratit na LIV-iku, to je taky M. Hrebenda forumovy

Old Post 12-08-2004 13:37
varvarusa
Elitný člen

Príspevkov: 1183

co neexistuje

počuj, človeče, a možno nie je dôležité mať slovenského spisovateľa, ktorý je vo svetovom meradle úplne top... nie, žeby som bola alibista, ale predsa sme národ malý a nemusí to hneď vo všetkom výjsť ako v hokeji...
čo ma však trápi a v tom s vami všetkými súhlasím, je fakt, že ani tá dobrá literatúra sa častokrát zo slovenska nedostane von... príčiny a riešenia neanalyzujem, sú mimo moju misu.

K problematike zrozumiteľnosti našej literatúry /jej slovenského kontextu/ - nemám v tomto smere žiadne obavy. Mám naopak pocit, že globalizujúci sa svet priam prahne po národných špecifikách. V Európe to cítiť veľmi výrazne, trochu sa pohybujem v oblasti podpory kultúry európskymi inštitúciami a mám skúsenosť, že "írečité", národne špecifické témy majú vyslovene zelenú... Svet sa bojí zošedivieť, Európa sa bojí unifikovanosti a to je dobré, pre nás určite.
Mimochodom, ja sa vždy s radosťou ponorím do príbehu z úplne neznámeho prostredia, napadajú ma balkánske reálie alebo mexiko... kto tam kedy bol? kto sleduje ich kontext? a 100 rokov samoty pochopil /i keď možno po svojom/ celý svet...
Takže môj záver je, že slovenské TÉMY môžu byť pre zahraničie zaujímavé. Ostatné je o autoroch... ale môžem sa mýliť, samozrejme

Ešte mi bliká, že zatiaľ nebola reč napríklad o autoroch pre deti. Jozef Cíger Hronský je podľa mňa so svojim Dubkáčikom a Budkáčikom či Smelým Zajkom svetový. Podobne Feldek, ktorý spolu s Brunovským vytvoril v Modrej a Zelenej knihe rozprávok fantastický svet /mňa osobne síce ako dieťa neoslovil, ale rovnako ma neoslovila Alica v krajine zázrakov s Kállayovými ilustráciami.../

A čo vojnová literatúra? Tá je minimálne v Európe univerzálna! Jašíkovo Námestie sv. Alžbety alebo Urbanov Živý bič sú podľa mňa vynikajúce.

No a ešte späť k slovenskému špecifiku... nemôžem si pomôcť, moja slabosť, moja láska - lyrizovaná próza ...
Chrobák, Švandtner, Figuli... nedokážem odhadnúť, nakoľko vo mne plesajú pri ich čítaní grúne a čistiny slovenskie alebo nakoľko je ich krása "univerzálna", isté je, že by som to zahraničákovi určite odporučila, nech opáči...

Old Post 14-08-2004 09:28
varvarusa nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa varvarusa Kliknite sem a pošlite užívateľovi varvarusa súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa varvarusa Pridať užívateľa varvarusa medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

varvarusa

Ja nevravim, ze je to dolezite, aj ked na druhej strane by to nebolo ani na skodu. Ja len hladam nase miesto vo vodach svetovej literatury, resp. chcem sa pokusit vyrovnat svetu. Tiez sa snazim na nas pozriet nielen z nasej (narodnej) perspektivy. Vies ze sa donekonecna nemozeme skryvat a ospravedlnovat nasou malostou a nemohucnostou.

O zrozumitelnost nasich realii tiez nemam strach. Ked my dokazeme prijat magicky realizmus, preco by svet nedokoazal prijat nas naturizmus. To je podla mna otazka vzbudenia zaujmu. Asi by to chcelo nejaky medialny boom, alebo inu cestu. To by vsak niekto musel najprv chciet.
Suhlasim s tym, ze svet a najma Europa je otvorena pre narodne specifika. Tu mi napadli ti garbiari Zelinovej, ale neviem ci je v dnesnej dobe aktualne vytahovanie starych klasikov.
Takze suhlasim s Tebou. Slovenske temy mozu byt zaujimave, ale to uz my v sirsom kontexte posudit nemozeme. Radsej to nechajme na svetoveho citatela.

Stvoril take forum na polskych strankach o slovenskej literature. Ozval sa len jeden clovek co poznal nejake rozpravky. Viac nic. A to sme este len u susedov. Poznaju hlavne Havla, Kunderu, Hrabala...a su tam oblubeni. Asi nebudeme patrat po tom preco je to tak? Proste dokazali zaujat, alebo boli lepsie propagovani?

Autorov pre deti ma myslim kazda literatura, na druhej strane preco sa neobohatit. Momentalne vsak nie je v mode Dobsinsky, co je urcite kvalitny detsky autor, ale Pokemon power, co je v konecnom dosledku tiez obohatenie inou kulturou, len menej narocnou...

Hronsky, Feldek...preco nie? Co sa tyka ilustracii nasich maliarov, tak ako dieta si pamatam ako zvlastne na mna vplyvali tie moderne umelecke diela. Asi som nemal v mladom veku dostatocne esteticke citenie. Tie kresby boli alebo vyslovene nudne, alebo velmi abstraktne.

Osobne nemam rad vojnovu tematiku a preto sa k tomu ani nemozem vyjadrit. Naposledy som vsak cital Kertesza so svojskym pohladom 15 rocneho chlapca na pobyt v nemeckych koncentracnych taboroch. To malo nieco do seba, ale tema SNP ma velmi nelaka. Mozno by to vsak niekoho zaujalo. Nevylucujem...

Lyrizovanu prozu by som odporucil aj ja. To by mohlo byt v pohode...

Old Post 14-08-2004 10:47
Norielle
Zlatý člen

Príspevkov: 3102

Jednoznacne Tana Vasilkova-Kelleova

Old Post 14-08-2004 14:14
Norielle nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Norielle Kliknite sem a pošlite užívateľovi Norielle súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Norielle Pridať užívateľa Norielle medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

ak myslis...

Tá?a Keleová-Vasilková
------------------------------------------------------------------------
je jedna z najúspesnejsích spisovateliek. Vo svojich príbehoch zobrazuje životné situácie dnesnych žien a rodín. Je matkou troch detí - a vrúcnu láskuk de?om cíti? v každom jej románe.

http://www.ikar.sk/vasilkova/index.html

Old Post 14-08-2004 23:36
varvarusa
Elitný člen

co neexistuje

Vies ze sa donekonecna nemozeme skryvat a ospravedlnovat nasou malostou a nemohucnostou

Viem. Nesnažím sa za našu malosť skrývať.
Snažím sa len naznačiť, že nie je vždy najlepšie mať na seba /seba ako človeka ale i seba ako národ/ tie najtvrdšie kritériá. Dieťa, od ktorého očakávame najlepšie vyučovacie výsledky, veľmi ľahko zlyhá, naše očakávania ho paralyzujú. Podstatne lepšie je podporiť ho napriek nie najlepším výsledkom v tom, čo mu ide relatívne najlepšie, tým mu môžme zásadne pomôcť.

Z tohto pohľadu fakt, že nemáme autora famózneho svetového kalibru, nevnímam ako zásadný problém. Tlačením na pílu toho spisovateľa svetového kalibru aj tak nestvoríme
Za zásadný problém však považujem to, že svet nepozná /takmer/ žiadneho, ani toho povedzme zo svetového hľadiska bežného, priemerného slovenského tvorcu...to je škoda a tu súhlasím, že je dôležité rozvíjať diskusiu.
Tvoja skúsenosť s poľským fórom, bohužiaľ, naozaj presne popisuje momentálny stav.

Na tomto mieste sa znova dostávam k presvedčeniu, ktoré už zaznelo v téme Sú Slováci nekultúrny národ? a totiž k tomu, že Slováci /jednotlivci/ sú schopní tvoriť kultúrne hodnoty, no ako národ /spoločnosť/ nemajú ku kultúrnym hodnotám správny postoj, nevážia si ich, nestarajú sa o ne, nešíria ich.

Čo s tým môžme urobiť?
Ja osobne konkrétne problematike literatúry bohužiaľ príliš nerozumiem, ale pokiaľ ty sa v nej orientuješ, aké vidíš možné riešenia?

Old Post 15-08-2004 11:41
varvarusa nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa varvarusa Kliknite sem a pošlite užívateľovi varvarusa súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa varvarusa Pridať užívateľa varvarusa medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co neexistuje
Pokročilý

varvarusa

Hovorit o slovensku ako o dietati by som aj prijal, pretoze ako stat sme naozaj mladi, ale casto vsetky nase snazenia koncia prave tymto konstatovanim. Ako Slovaci musime brat na seba zodpovednost dospelych (predovsetkym kazdy za seba) a byt k sebe aj viac ci menej kriticki - stupen kritickosti nech si kazdy urci podla toho aky stupen kvality chce dosiahnut, ak vobec chce nieco dosiahnut.

Nechcem tym povedat, ze nasa literatura si potrebuje nieco dokazovat. A to ze nemame svetoveho autora...alebo aj mame, ako kto chce, naozaj nie je az take dolezite. Skor som sa chcel zamysliet nad nasou literaturou v svetovom kontexte. Mojou otazkou sa zatial len potvrdilo moje presvedcenie o Slovenskom svetovom autorovi ale medzi tym sa otvorilo vela inych tem.

S Tebou nacrtnutom zasadnom probleme samozrejme suhlasim a aj ked je to uz ina tema, kludne ju mozme rozviest. Svetoveho spisovatela tvorit nebudeme. A kedze regionalnych spisovatelov mame naozaj dost, ostava uz len otazka, ako prinutit zahranicie aby vnimalo aj nasu literaturu. Pokial viem, existuju, ako sme uz spominali, fondy na preklad nasej literatury, co sa vsak stane s prelozenou knihou, to uz neviem. Podla mna je to otazka propagacie a manazerskeho ducha. Tusim, ze v tomto smere vyvija snahu vydavatelstvo LCA, do akej miery, to neviem. Mitana je prekladany, ale neviem ci ho vyda nejake vydavatelstvo s sirsou posobnostou. Ano, toto je problem, nad ktorym sa nestaci uz len zamysliet.

Vyjadrim sa uz aj k tej kulturnosti. Moj "problem" je momentalne Slovnik slovenskeho jazyka. Slovnik je uz vraj dlhsiu dobu pripraveny do tlace, ci je to tak vie neviem kto. Preco kulturny narod nema ani taku zakladnu vec ako Slovnik spisovneho jazyka? Zatial sa riadime starym vydanym v roku nasho oslobodenia Rusmi. Suhlasim s tym, ze nas postoj k hoci aj narodnemu dedicstvu si okrem zopar jedincov vela ludi ani neuvedomuje.

Ake vydim riesenia? Schopnych ludi, ktori pre kulturu chcu nieco urobit na zodpovedne miesta. Dostat nasich autorov do povedomia zahranicneho citatela... Chut pretlacit nasu literaturu von. Presvedcit cudzie vydavatelstva o nasej kvalite. Ta kvalita tu podla vasich reakcii je. Praca, praca, praca... To su moje idee, ci je to prakticky realizovatelne, to uz zalezi od tych, ktori tahju za opraty.

Old Post 15-08-2004 15:06
varvarusa
Elitný člen

co neexistuje

S tvojimi postojmi k literatúre a jej zahraničnej propagácii v zahraničí súhlasím.
Pokiaľ sa však máme baviť o konkrétnych riešeniach, mám k tvojim návrhom doplňujúce otázky
/BTW: neočakávam, že touto diskusiou daný problém vyriešime, pokúšam sa len vymaniť diskusiu z polohy všeobecných rečí vševedúceho mudrovania a aspoň sa pokúsiť zistiť, kde ležia skutočné zádrhle.../

Schopnych ludi, ktori pre kulturu chcu nieco urobit na zodpovedne miesta
Ktorí sú schopní ľudia?
Na základe akých kvalít sa dajú posúdiť a kto má mať právo to posúdiť?
Kto má právo ich nominovať?
Ktoré sú zodpovedné miesta?

Dostat nasich autorov do povedomia zahranicneho citatela...
Otázka AKO TO UROBIŤ? tu už zaznela, takže teraz by sme mali hľadať tú odpoveď ...

Chut pretlacit nasu literaturu von
Ja tú chuť mám, ty tú chuť máš, ďalších x členov fóra ju má a napriek tomu si s tým môžme pískať. Otázka teda stojí KTO musí mať tú chuť a pokiaľ ju ten "zodpovedný" nemá, prečo práve on ťahá za špagáty, akým spôsobom na neho možno vyvolávať tlak, resp. ako ho možno nahradiť...

Mám ďalšie otázky:
Akú funkciu hrá v tomto smere štát?
Len pre tú srandu som klikla kategórie na podporu literatúry v grantovom systéme MK a preklady slovenskej literatúry do cudzích rečí som tam nenašla. Vyššie ste spomínali, že túto podporu má pod palcom Literárne centrum. Je to štátna organizácia? Pokiaľ nie, má vôbec štát nejakú vôľu tieto aktivity podporovať? Pokiaľ nie, je potrebné vyvolať na Ministerstvo kultúry tlak, je potrebné vzniesť požiadavku.

Oponenti by mohli argumentovať tým, že záujem o preklad musí vyjsť z druhej strany - t.j. zo strany zahraničia. Avšak ten vznikne jedine vtedy, pokiaľ bude informovaný, pokiaľ bude mať z našej strany ponuku.
Ide presne o marketing, ktorý ste spomínali už s knihomilom. Pokiaľ si naši vydavatelia nemôžu dovoliť investovať do dostatočne výraznej propagácie /a verím tomu, že v našich ekonomických podmienkach to je naozaj ťažké/, znova prichádza na rad štát, ktorý má vydavateľom v tomto smere pomôcť.

Takže dostala som sa k Ministerstvu kultúry... ja mám pocit, že tam majú mnohé, naozaj mnohé problémy späté s kultúrou riešenie zakopané /niekedy poriadne hlboko/
Inak... mohli by sme o ňom otvoriť novú tému

Old Post 16-08-2004 07:30
co neexistuje
Pokročilý

varvarusa

Hned na uvod sa priznam, ze som tuto otazku nijako zvlast neriesil, pretoze sa nepohybujem v kruhoch, ktore to maju v svojej pracovnej a inej cinnosti. Urcite ale nebude na skodu laicky sa zamysliet nad Vasimi otazkami lebo verim, ze kazdy, ak chce, moze nejako prispiet. Tiez je mi nad slnko jasnejsie, ze nestaci mat prazdne reci, ale aj koncepciu. Budem sa teda snazit na nejaku tu realnu koncepciu prist.

Zacnem od mojej predstavy schopneho cloveka. Mal by to byt clovek, ktoreho zaujem nieco pre literaturu a kulturu urobit, nekonci koncom pracovnej doby. Je to energicky mlady clovek so zapalom pre vec a manazerskymi schopnostami. Dalo by sa to posudit napriklad na zaklade motvacie toho cloveka, jeho predoslej aktivity v tomto smere. Pravo posudit to ma kazdy, pravomoc len ten, kto za tieto veci zodpoveda a je na to urceny.
Mozno by sme teraz nemali takeho cloveka tvorit, ale zamerat sa na zahranicnych studentov a ucitelov slovenciny a velvyslanectva, kde by takito ludia mohli byt a snazit sa ich podporit. Zodpovedne miesta su podla mna prave miesta na velvyslanectvach, kde by mali byt ludia, ltori ci uz litaraturu alebo kulturu propaguju. Jeden maly priklad o snahe poskej prekladatelky:

Dominik Tatarka je v polskych literárnych kruhoch známy ako európska literárna a kultúrna osobnost a hned po roku 1989 prejavili viacerí vydavatelia záujem o vydanie jeho diela. Zial, narazili sme na problém autorskych práv na jeho knihy - a dodnes ich nevieme, rovnako ako aj vy na Slovensku, prekonat. Poziadala som preto teraz o pomoc pri získaní autorskych práv - aspon na tie knihy, ktoré mám uz prelozené, aj vedenie Literárneho informacného centra. Povazujem totiz vydanie Tatarkovych diel v Polsku za akúsi bránu, ktorou si súcasná slovenská literatúra otvorí cestu k polskym vydavatelom a citatelom.

Ako dostat autora do povedomia...tu by som to mohol hodit na zahranicne vydavatelstva, ktore po vydani knihy robia aj reklamnu kampan, ale to by bolo jednoduche. Skor by sme asi potrebovali dostat nasho autora do povedomia vydavatela. Ako to urobit...ponuknut im nasich autorov, rozhodnut sa musia sami. Na silu ich nik presviedcat nemoze.

Co sa tyka tej chuti... Nevravim, ze to situaciu zmeni, ale napriklad moja znama iniciovala temu slovenskej literatury v niektorych polskych literarnych casopisoch, zaujem zatial prejavil jeden. Nie je to vsak take jednoduche, lebo nema oficialne miesto a kompetencie a na druhej strane ani nema cas robit to na plny uvazok. Momentalne maju dohodnuty jeden blok, ale caka na autorsky suhlas spisovatelov na preklad ich poviedok, co tiez moze na tom aj skoncit, pretoze uz dlhsi cas sa k tomu nemoze dostat. Nie kazdy ma o to asi zaujem. Tu treba tu trpezlivost. Ona ju sice ma, ale ked vidi, ze pre druhu stranu to nie je priorita... Tolko o tej chuti. Chut ma vela ludi, ale casto ju aj pri prvych snahach stracaju.
Neviam ci ma vyznam na niekoho tlacit...

Aku funkciu plni stat. Stat udeluje granty prostradnictom literarnych organizacii, konkretne Literarneho informacneho centra, ktore okrem ineho: spolupracuje so zahranicnymi vydavatelmi pri vydávaní diel slovenskych autorov a financne tieto vydania podporuje.

Viac o poslani LIC na stranke: http://www.litcentrum.sk/

Co sa tyka MK, tak do jeho struktury a aktivit velmi nevidim, ale je pravda, ze by mohlo viac podporovat kulturne aktivity rozneho druhu. Viem ze penazi nie je vela, ale zato ich prerozdelenie by nemuselo ist len na nasich zasluzilych umelcov ale viac na rozvoj.

Old Post 16-08-2004 12:27
varvarusa
Elitný člen

co neexistuje

Vďaka za príspevok.
Presne tak, aj laická diskusia na túto tému môže priniesť ovocie minimálne v zmysle vzbudenia záujmu o problematiku. Ja som rovnako laik a pokúsim sa nadviazať.

Myšlienka, že v kontakte so zahraničím by malo zohrávať významnú úlohu to ktoré veľvyslanectvo sa mi javí ako veľmi správna. Osobne mám málo skúseností s takouto spoluprácou /z inej oblasti kultúry/, no to málo skúseností je zväčša pozitívnych. Okrem toho, že veľvyslanectvá často organizujú prehliadky, diskusie či iné stretnutia prezentujúce rôzne formy umenia, často nám vychádzajú v ústrety aj v banálnych veciach - napr. ponúknutím služieb diplomatickej pošty, pomáhajú nám komunikovať s ambasádou krajiny, ktorú zastupujú, na Slovensku, sprostredkúvajú inak nedosiahnuteľné kontakty a podobne.
Takže - ľudia na ambasádach majú celkom isto veľmi široký dosah. Ak tam sedia tí správni, môžu v nami diskutovanej veci urobiť kus dobrej roboty.

Problém s prekladom Dominika Tatarku a tiež s ponukou od časopisu je, bohužiaľ, to najhoršie, čo v tejto téme mohlo odznieť. Záujem zo strany zahraničia je, ale stroskotá na neochote / neschopnosti / nezáujme nás samých /rozumej Slovákov/...
Nerozumiem tomu, je mi z toho ťažko a neviem, čo na to povedať.

Veľmi optimisticky si dovolím len dúfať, že s novou vyrastajúcou generáciou sa tento postoj zmení. Myslím, že apatia môže byť pozostatkom zmýšľania socialistického vševlastnenia a ničnevlastnenia zároveň. Súčasní vydavatelia sa zúčastňujú medzinárodných veľtrhov, poznajú možnosti čerpania prostriedkov z grantov EU, sú svetu podstatne viac otvorení v myslení i konaní. Poznám niekoľkých autorov, ktorí si vlastnou gurážou /to je pravdepodobne tá chuť na správnom mieste/ razia cestu na medzinárodné pulty a ich plány vyzerajú dosť reálne, menovať ich z úcty a slušnosti bez ich vedomia nebudem. Naozaj to ale v sebe obnáša veľkú dávku investícií - či už finančných, alebo nefinančných.

Rozmýšľam však o tom, kto rovnakým spôsobom môže obstarať diela staršie, diela nežijúcich autorov? Kto investuje čas a energiu do ich propagácie, do prekladov, kto má robiť týmto činnostiam marketing?
Podľa mojej mienky by to mal byť štát /MK/ zastupujúci Slovákov ako národ, pretože šírenie klasikov našej literatúry považujem za prirodzenú súčasť starostlivosti o naše kultúrne dedičstvo.
Skúsim sa potúlať stránkou literárneho centra /inak ďakujem za ten link, doteraz som ho nepoznala/ a snáď zistím, s akou úspešnosťou štát túto svoju úlohu plní.

PS: Mám relatívne blízky kontakt na jedného slovenského vydavateľa. Som presvedčená, že prezentácia kníh z jeho vydavateľstva v poľskom časopise by pre neho bola zaujímavá. Pokiaľ existuje reálna šanca, že by sme my dvaja mohli sprostredkovať nejaký takýto kontakt, veľmi rada to cez ss prediskutujem.

Old Post 16-08-2004 14:38
marakes
Elitný člen

Príspevkov: 624

pre mna su svetovy

Rudko Sloboda, Vašo Pankovčin, Balla...neviem :-)

Naposledy editoval marakes dňa 20-12-2006 o 19:57

Old Post 19-08-2004 11:25
marakes nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa marakes Kliknite sem a pošlite užívateľovi marakes súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa marakes Pridať užívateľa marakes medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Patrokles
Elitný člen

Príspevkov: 1827

myslim, ze zo slovenskych romanopiscov by v svetovej literature mohol zaujat vyznamne miesto Ladislav Mnacko, najma s romanom Smrt sa vola Engelchen co je nepochybne jeden z najlepsich romanov z vojnovych cias v europskej literature

protoze si nechava poroucet od Agamemnona;
Thersites je blazen,
protoze slouzi takovemu blaznu.
A PATROKLES je blazen sam od sebe.

[Shakespeare, Troilus a Cressida]

Old Post 02-08-2005 10:52
Patrokles nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Patrokles Kliknite sem a pošlite užívateľovi Patrokles súkromnú správu. Navštívte stránku užívateľa Patrokles Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Patrokles Pridať užívateľa Patrokles medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Vic
Züri Leu

Príspevkov: 2706

Ceska lit.: Werich, Capek, Seifert, Kundera, Hrabal, Neruda
Slov. lit.: Zechenter-Laskomersky, Kukucin, Jesensky, Hviezdoslav, Rufus, Johanides, Tatarka, Holly, Vajansky

Old Post 05-08-2005 11:23
Vic nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Vic Kliknite sem a pošlite užívateľovi Vic súkromnú správu. Navštívte stránku užívateľa Vic Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Vic Pridať užívateľa Vic medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Vic
Züri Leu

P. S.
a este Milo Urban

Old Post 05-08-2005 14:55
Vic nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Vic Kliknite sem a pošlite užívateľovi Vic súkromnú správu. Navštívte stránku užívateľa Vic Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Vic Pridať užívateľa Vic medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
paloalto
Člen

Príspevkov: 166

Živý Bič je úžasná kniha. Toľko pocitov. Keď som ju čítal mal som pocit že sa dívam na obraz. Prelínanie smútku, nádeje, bolesti aj lásky. Paráda. Aj ostatné knihy stoja za to. Drevený chlieb, Na brehu krvavej rieky, atď....

Old Post 12-08-2005 16:42
paloalto nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa paloalto Kliknite sem a pošlite užívateľovi paloalto súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa paloalto Pridať užívateľa paloalto medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
koris
Začiatočník

Príspevkov: 7

v kontexte svetovej literatúry by podľa mňa určite mohol zaujať miesto Švantner so svojou Nevestou hôľ, pravdaže iba vtedy ak by sa nejaký prekladateľ dokázal v inom jazyku aspoň priblížiť genialite Švantnerovho štýlu, jeho jazyka. aj keď o tom silno pochybujem.
a ešte niečo... prečo ste tam niektorí (už si nepamätám kto) zaradili také mená ako Zechenter - Laskomerský? veď ten musí obhajovať svoje miesto aj v slovenskej tvorbe, čo také úžasné priniesol, podľa mňa je to /nech sa nikto nenahnevá/ pätoradý autor. akoby niekto vymenoval bez ladu a skladu autorov, kt. si práve spomenul.

Old Post 22-08-2005 22:28
koris nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa koris Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa koris Pridať užívateľa koris medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
dominko
Verný člen

Príspevkov: 335

Dominik Tatarka - Prutene kresla, kohutik v agonii...
Satinsky
Milo Urban
Geisberg, ten je naozaj zaujimavy, hlavne jeho songy, teda texty: Stanica mojho vlaku, Nozky mam v betone a pod...
myslim ze sa nemame za co hanbit, mame kopec velmi dobrych spisovatelov, ale my slovaci sme niekedy moc skromny na nespravnych miestach...
pripada mi to, ako keby sme boli stale este od feudalizmu nauceny mat zohnute chrbty a bic nad hlavou...
a pritom sme tak sikovny...

Old Post 23-08-2005 02:36
dominko nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa dominko Kliknite sem a pošlite užívateľovi dominko súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa dominko Pridať užívateľa dominko medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Murphy
Verný člen

Príspevkov: 320

Zrejme Mitana, Tatarka, Mnacko, Tomas Horvath, Lasica

Old Post 23-08-2005 11:24
Murphy nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Murphy Kliknite sem a pošlite užívateľovi Murphy súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Murphy Pridať užívateľa Murphy medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Vic
Züri Leu

---> koris

Komu cest, tomu cest...

To som bol ja, co som napisal meno Zechenter-Laskomersky. Predpokladam, ze bol pätiprsty a mal pät zmyslov a mozno, keby to mohol citat, by mu pätkrat nebolo jedno, co si niekto po precitani jeho knihy o nom mysli a opätoval by asi takuto kritiku, ze je pätorady...

Aby bolo jasne, s cim sa Ti chcem zverit, a aby to nevyzeralo tak, ze je to bez ladu a skladu, menujem Ti najprv mena, o ktorych Ti v tomto prispevku budem pisat: Zechenter-L., Kukucin, Munthe, Krasko.

Ak sa venujeme tejto teme, "svetovosti" par excellence, kriteriom mojho zaujmu je aj urcita erudovanost, rozhladenost, humor, kvalita, jedinecnost, ale aj urcita kozmopoliticnost, ktora cloveka robi zrozumitelnym vsade na svete.

Na svoj cas bol Zechenter velmi vzdelanym, "pokrokovym" a i svetaznalym spisovatelom, ktory i vela cestoval, videl a skusil. (I dnes by sa asi este uzivil.) Okrem toho si ziskal moje sympatie, ako viaceri ini, najmä tym, ze nebol platenym spisovatelom, poberajucim tantiemy, pripadne zijucim zo stipendia, ktore mu poskytuje nejaky zväz a do dotaznika ako zamestnanie by dnes urcite neuviedol "spisovatel". Dalej pre mna nie je rozhodujuce, ci spisovatel napisal "metre" a "tony" materialu, uz jedina esej, alebo basnicka zbierka moze cloveka urobit nesmrtelnym.

Zechenterovo caro spociva v jeho vtipe, humore, a uz ako chlapciska ma zaujali jeho "Zarty a rozmary", ale neskor na gymple som sa dostal i k inym dielam a cestopisnym crtam. Jeho dielo nie je velmi obsiahle, ale to neznamena pre mna nic. Zoberme si Ivana Krasku, mojho dalsieho velkeho oblubenca, ktory napisal iba dve basnicke zbierocky, asi tri menej zname lyricke prozy a par prekladov z nemciny a tusim v roku 1912 (ak sa dobre pamärtam, nechce sa mi to teraz verifikovat) sa takpovediac odmlcal. Tak ako lekar Zechenter i chemicky inzinier Botto (Ivan Krasko) studoval, vyrastol (Krasko i pracoval) v cudzom prostredi a vela toho skusil. Iny lekar - Kukucin, ktory neskor ako tvrdsi kritik a satirik, ale aj romanopisec a autor cestopisnych crt ma vela spolocneho so Zechenterom a rozhodne najmä tu "svetovost", ktora ho, podobne ako Zechentera stavia do lepsej zrozumitelnosti vo svete ako mnohych inych "irecitych" a "dobrackych", menej humornych a erudovanych, azda i lepsich slovenskych spisovatelov. Iny - nie slovensky clovek - Sved Axel Munthe, lekar, kozmopolita, milovnik Pariza, San Michele, Europan a svetoobcan sa napriek svojmu pomerne skromnemu dielku stal skutocne svetoznamy a vsade uznavany.

Srdecne Ta pozdravujem a dakujem za Tvoju myslienku.

Old Post 26-08-2005 08:53
marakes
Elitný člen

Príspevkov: 624

vic

no da sa este po tvojom prispevku pokracovat?

Old Post 24-11-2005 21:04
marakes nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa marakes Kliknite sem a pošlite užívateľovi marakes súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa marakes Pridať užívateľa marakes medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Vic
Züri Leu

---> marakes

Skutocne by sa dalo...

Polski, ceski a slovenski spisovatelia su ovela lepsi, ako ich prijima narod a ako ich vlastni ludia zaraduju. I ked Poliaci a Cesi si svojich vazia azda viac ako my. Je to skoda!

Old Post 25-11-2005 19:29
Modí
Elitný člen

Príspevkov: 1603

myslim, ze by sme mohli spomenut Dusana Mitanu, hlavne jeho starsie kusky, podla mna jeho dielko ma vazne uroven. a mozno aj Kolenic - hadam tym nikoho nerozzurim... , nuz a 1.osobnost : Rudko Sloboda

Old Post 25-11-2005 19:44
Modí nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Modí Kliknite sem a pošlite užívateľovi Modí súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Modí Pridať užívateľa Modí medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Vytvoriť novú tému    Pridať príspevok k tejto téme
Stránky (2): [1] 2 »   Predchádzajúca téma   Nasledujúca téma
Poslať túto tému e-mailom

Skok na iné témy:

Nastaviť POST.SK ako HomePage | Pridať medzi obľúbené | Reklama
©2003 Petit Press, a.s.