Post Fórum - Morálka, správnosť konania ?
POST.SK Fórum Hľadať POST.SK Fórum Archív 2002 - 2007  
POST.SK Fórum Post Fórum > Spoločensko-humanitné Fórum > Filozofia > Morálka, správnosť konania ?
Stránky (2): [1] 2 »   Predchádzajúca téma   Nasledujúca téma
Autor
Téma    Prida? príspevok k tejto téme
elfant
Správca skladu

Príspevkov: 6007

Morálka, správnosť konania ?

Docital som sa zaujimavy vyrok, ktory sa da chapat rozne. Trochu som nad nim uvazoval a napriek prvotnemu negativnemu pocitu, som v nom nasiel aj ine stranky, ktore ma zaujali.

Ako ho vnimate vy, ake pocity vo vas vyvolava ?

quote:
"Nedopusti nikdy, aby ti tvoj zmysel pre moralku zabránil vykonať správnu vec."

Oznámiť tento príspevok moderátorovi | IP adresa: zaznamenaná

Old Post 05-09-2009 20:25
elfant nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa elfant Kliknite sem a pošlite užívateľovi elfant súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa elfant Pridať užívateľa elfant medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
dead
Člen In Memoriam

Príspevkov: 2185

Dobry pocit

Moralne zasady su sice pevne, neohybatelne, nikdy vsak neobsiahnu celu mysel cloveka. Tvaruju z nas len to akceptovatelne v ramci komunity a to je dost maly priestor na uplatnenie, lebo dobre veci sa deju aj resp. stale (...podla vkusu) mimo

Old Post 05-09-2009 21:33
dead nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa dead Kliknite sem a pošlite užívateľovi dead súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa dead Pridať užívateľa dead medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
bradley
Verný člen

Príspevkov: 395

„Vykonať správnu vec v rozpore so zmyslom pre morálku“ sa mi nezdá celkom v súlade s logikou. Ak je vec správna, tak by nemala byť v rozpore s morálkou. Ak niekto jedná na základe citového pohnutia a chce vykonať niečo, čo nazýva „správna vec“, prosím, ale v takom prípade tam netreba pchať zmysel pre morálku.

Old Post 05-09-2009 23:41
bradley nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa bradley Kliknite sem a pošlite užívateľovi bradley súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa bradley Pridať užívateľa bradley medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
laik
Pokročilý

Príspevkov: 74

Nuz, tento vyrok

na mna priam krici: "Neboj sa zlikvidovat cloveka, ktory kradne z tvojho pola zemiaky pre tvoju rodinu s 12-timi detmi".

Old Post 06-09-2009 09:49
laik nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa laik Kliknite sem a pošlite užívateľovi laik súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa laik Pridať užívateľa laik medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Gillius
Začiatočník

Príspevkov: 22

To bolo aj v nejakom filme,

ja si to pamatam z filmu, tiez to tam niekto niekomu povedal. Bolo to myslene tak, ze kvoli moralnym zasadam sa nebudem vzdavat baliku penazi, pretoze je spravne byt bohaty (lepsie sa zije s milionom vo Svajciarsku ako s milionom na dlznom upise).

Old Post 06-09-2009 10:00
Gillius nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Gillius Kliknite sem a pošlite užívateľovi Gillius súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Gillius Pridať užívateľa Gillius medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
dead
Člen In Memoriam

...moralne zasady si neurcujeme sami, robi to za nas "niekto", tesme sa aspon z toho, ze sme si sami schopni urcit co je spravne

Old Post 06-09-2009 10:02
dead nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa dead Kliknite sem a pošlite užívateľovi dead súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa dead Pridať užívateľa dead medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
laik
Pokročilý

Príspevkov: 74

Moralne zasady

neurcuje nikto. Je to skratka nieco, co sa v priebehu evolucie cloveka paralelne s rozvojom myslenia dostalo do jeho povedomia. V dnesnej dobe cerpame z tohoto evolucneho rozvoja a v podsatate ziskavame moralne zasady vychovou, skusenostami. Az snad krestania pomenovali moralne zasady a "stvorili" desatoro, ale co bolo v predkrestanskom obdobi? Pojem "Spravna vec" je tak vagny, ze by som ho do spojenia s moralnymi zasadami ani nedaval. Si myslim ja.

Old Post 06-09-2009 10:35
laik nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa laik Kliknite sem a pošlite užívateľovi laik súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa laik Pridať užívateľa laik medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
sahara
Púštny vietor

Príspevkov: 1677

myslim, ze kazdy z nas sa s touto dilemou viac ci menej potyka kazdy den. u niekoho prevazuje zmysel pre moralku, u niekoho pre spravnu vec, u mnohych ja vsak vysledkom akysi kompromis. mna osobne zivot naucil, ze mam robit radsej spravne rozhodnutia, nez lipnut na moralnych zasadach, preto sa s uvedenym vyrokom stotoznujem.

Marcus: "Čo je to?"
Kyle: "Dvojdňový kojot...... lepší než trojdňový kojot..."

Dead man joking.

Old Post 06-09-2009 10:53
sahara nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa sahara Kliknite sem a pošlite užívateľovi sahara súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa sahara Pridať užívateľa sahara medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
dead
Člen In Memoriam

quote:
moralne zasady neurcuje nikto

...nikto konkretny. Suhlas, preto som pouzil uvodzovky

Spravanie cloveka mozno chapat v dvoch rovinach. To ako vyzerame navonok, z velkej casti urcuju prave moralne zasady, nasobene desiatimi trebars ...snazim sa vsak naznacit, ze nieco (mozno podstatne) sa deje aj mimo tohto tabulkoveho chapania. Len niektori to nechcu zobrat na vedomie. Prave skusenosti nam mozu ukazat, ze porusenie nejakej zasady nemusi automaticky znamenat jej popretie a negaciu. Naopak, zda sa akoby sa moralka snazila popriet svoju relativitu.

quote:
Az snad krestania pomenovali moralne zasady a "stvorili" desatoro, ale co bolo v predkrestanskom obdobi?

Chamurapiho zakonnik napr. Jeho obsah je z velkej casti totozny s desatorom, zakonov vsak bolo 282

Old Post 06-09-2009 11:36
iskrička
Banned

Príspevkov: 1409

quote:

len tak velmi laicky..
nikdy- to je uz asi prilis silne slovo... moralka - subor pravidiel spravania sa .. to, co ziskame vychovou, v spolocnosti v ktorej zijeme ...pravidla, zakony .. to je vsetko OK
ale, napriek tomu nastanu v zivote aj take situacie, ked zablika akysi "vystrazny signal" ...myslienka, ktora "neda pokoja".., potvrdi sa to citom, srdcom .. a vtedy raz za cas aj moralka predsa trosku ustupi a spravi sa, ta spravna vec ..

pocity - na zaciatku zmiesane, nie prilis jasne, no dobre s konecnym cielom, nie ublizit, ale pomoct niekomu, aj viacerym, aj ked pravda, moze to byt pre niekoho aj neprijemne.. ale, clovek si je vedomy, ze to robi pre spravnu vec ..
neda to uz proste pokoja, aj tep sa zvysi, srdce zacne rychlejsie pumpovat a intuicia vravi-sprav to, povedz to, urob to.. stane sa ... a vysledok je pozitivny a ako bonus/fajn pocit .. po case sa uz len clovek usmeje...

Old Post 06-09-2009 14:18
iskrička nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa iskrička Kliknite sem a pošlite užívateľovi iskrička súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa iskrička Pridať užívateľa iskrička medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
sesto
Člen

Príspevkov: 207

quote:

Naozaj sa to dá chápať rôzne, pokiaľ nevieme, v akom kontexte to dotyčný povedal. Ja to vnímam tak, že morálka v tomto výroku je to, čo k nám prichádza z von, v podobe nejakých zákonov, povedzme náboženských, alebo vo forme zvykov. Teda mať "zmysel pre morálku", by znamenalo žiť podľa týchto spoločnosťou daných pravidiel a nespochybňovať ich, nepýtať sa po ich pôvode, funkčnosti a oprávnenosti. Ono doba sa mení a staré zvyky v novej dobe postupne prestávajú platiť, prestávajú byť funkčné a oprávnené. Preto tu vlastne vystupuje rozpor medzi svedomím človeka a "zmyslom pre morálku". A tento rozpor každý človek rieši individuálne. Niekto nedbá na nejaké "morálne zákony" a koná výlučne podľa svojho svedomia, pretože vnútorne cíti, že to je tak správne a že by sa spreneveril sám sebe, ak by konal inak. Takýto ľudia sú v istom zmysle priekopníci, osobnosti, schopní prebrať zodpovednosť za svoje činy a niesť dôsledky svojich činov. A potom sú tu naopak ľudia, ktorý nemajú k niečomu takému odvahu, aby konali za seba, aby sa sami snažili zistiť, čo je správne a čo nie a konajú mechanicky, podľa morálky spoločenstva, s ktorým sa identifikujú. Vyhovuje im, že niekto iný za nich preberá zodpovednosť, sú akoby nesení skupinou, ku ktorej patria. Z môjho pohľadu je správny vývoj človeka práve v tom, že sa postupne vymaňuje zo skupinovosti a postupne začína konať stále viac sám zo seba, zo svojho svedomia. V realite si myslím, že väčšina ľudí žije niekde medzi týmito dvoma krajnými polohami. Sú určité veci, ktoré radšej robíme aj keď s nimi nie celkom súhlasíme, aby sme sa celkom nevyčlenili z nejakej skupiny a zase sú veci, ktoré sa v dnešnej dome nehodnotia tak prísne a človek má odvahu konať sám podľa seba.

K danej situácii dochádza vlastne preto, lebo vonkajšia morálka, zákony, nedokážu dostatočne rýchlo reagovať na vývoj ľudstva. Vonkajšie formy vždy po čase ustrnú a musia byť nanovo pretvorené ľuďmi, ktorí do nich vnesú niečo nové. V ideálnom prípade by tu vôbec nemal byť rozpor. Morálka a "správna vec" by mali byť v úplnej zhode.
Chcel by som ale ešte poznamenať, že nie vždy je to, čo sa nám javí ako "správna vec" naozaj lepšie, ako to, čo určuje morálka. Je reálne možné, že náš systém presvedčení je silne zdeformovaný nepravdami a polopravdami, ktoré sme nedokázali odhaliť a prijali ich za svoje. Napriek tomu je takéto rozhodnutie na takpovediac "vyššom stupni", lebo človek sa naozaj snaží hľadať pravdu a omyly k ceste patria.

Ideálna, až utopistická spoločnosť by bola taká, kde by neexistovali vonkajšie zákony, vonkajšia morálka, ale všetci ľudia by sa riadili výlučne svojim svedomím. Takéto niečo by však vyžadovalo snahu každého jednotlivca dospieť vedome k poznaniu pravdy - a samozrejme by muselo byť vôbec možné, aby ľudia k tejto pravde naozaj dospeli. To by bol ten jediný "zákon", zákon Lásky, o ktorom hovoril Kristus. Všetko ostatné, všetky možné aj nemožné zákony, normy, pravidlá sú už v ňom zahrnuté.
Ak to vezmem z náboženského hľadiska, tak som presvedčený, že v našom svedomí žije Kristus, že konáme v súlade z Duchom Svätým, ak počúvame svoje svedomie. A naopak som presvedčený, že "hrešíme", ak ignorujeme naše svedomie. A je pritom irelevantné, či je človek teista alebo ateista, alebo s ktorým náboženstvom sa identifikuje. Svedomie máme všetci, nezávisle na našom svetonázore...

quote:
Az snad krestania pomenovali moralne zasady a "stvorili" desatoro, ale co bolo v predkrestanskom obdobi?
Len tak na okraj, pre dôslednosť, kresťania určite nestvorili desatoro, pretože v dobe Mojžiša, ktorý žil približne 1500 rokov pred Kristom, žiadny kresťania ešte logicky neboli. Vôbec nehovoriac o tom, že absolútne všetky národy na Zemi v predkresťanskej dobe mali svoje vlastné náboženské pravidlá. Aj keď ja osobne by som vôbec nehovoril o nejakej morálke pred vznikom svedomia, teda v dobe staršej ako 500 rokov p.n.l. Pravá morálka a svedomie sú skutočne identické, ako som už spomínal, k rozporu dochádza preto, lebo vonkajšie pravidlá sa vždy prestanú vyvíjať a ustrnú vo svoje pôvodnej forme, ktorá už ale časom nestíha s ľudským vývojom.
Uvedomujem si, že tento môj názor bude asi pre väčšinu ľudí neprijateľný, lebo je veľmi ťažko prijateľné, že by sa zákony mohli meniť, že by povedzme desatoro mohlo prestať platiť. Je veľmi pohodlné pre ľudské myslenie veriť, že zákony sú nemenné, platné naveky. Teória počítajúca s vývojom, nie je dnes veľmi populárna. Napriek tomu je to logické, že ako sa mení vedomie ľudí, musia sa meniť aj morálne zákony. Stačí sa pozrieť na deti, tam sa to pekne zrkadlí. Dieťa ešte nerozumie svetu, preto potrebuje pevné pravidlá od rodiča, ktorý rozhoduje namiesto neho. Nebolo by preň prospešné, keby večeralo zmrlinu a chodilo spať o tretej ráno. Keď však vyrastie, stane sa zodpovedným za svoje činy a už nemá určené z vonku, čo môže a čo nie, pretože je samo schopné riadiť a kontrolovať svoje činy.

"Hviezdy hovorili kedysi k ľuďom, ich zmĺknutie je sveta osudom; vnímať toto zmĺknutie, to môže bolesťou byť pozemského človeka. Ale v nemom tichu zreje, čo ľudia k hviezdam hovoria; ich reči vnímanie sa môže silou stať duchovnému človeku."
Rudolf Steiner

Old Post 06-09-2009 14:40
sesto nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa sesto Kliknite sem a pošlite užívateľovi sesto súkromnú správu. Navštívte stránku užívateľa sesto Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa sesto Pridať užívateľa sesto medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
xenocide
Banned

Príspevkov: 4661

quote:

V zasade dost jednoducho...
Moralka je vlastne sukromna a subjektivna stupnica hodnot, ktora hovori co je subjektivne spravne a nespravne..atd.
Tou "spravnou vecou" sa mysli nieco "spravne" (povedzme pozitivne) z ovela sirsieho hladiska.

Takze rozpor nastava ked moje konanie je podla sukromneho hodnotenia OK, ale zo sirsieho pohladu OK nie je..
Napr. som zasadne proti nasiliu,akemukolvek,odmietam pouzivat silu a nasilie a ublizovat inym ludom. V situacii ked uvidim ako niekto bije ubohu starenku, nepomozem jej - pretoze pomoc by znamenala pouzit nasilie a ublizit inemu cloveku (aj ked nasilnikovi). Takze moj sukromne-moralny pohlad je uspokojeny, ale celkovy vysledok je kontraproduktivny.

...Life as we know it, is only a beta version. Would it be a final release, you would have got the user manual.

Old Post 07-09-2009 07:57
xenocide nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa xenocide Kliknite sem a pošlite užívateľovi xenocide súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa xenocide Pridať užívateľa xenocide medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Kuman
Člen

Príspevkov: 189

quote:

Ja by som upriamyl pozornosť na slovičko "tvoj", ktoré poukazuje na to, že zmysel pre morálku je subjektívny, a niekedy sa naozaj môže rozchádzať s tým, čo je správne. Viď príspevok laika. Tebe, laik, by som naozaj odporúčil aby si nedopustil nikdy, aby ti tvoj zmysel pre moralku zabránil vykonať správnu vec (správne je v tomto prípade samozrejme ohlásiť trestný čin na polícii, nie niekoho likvidovať).
Otázka však je, na čo iné, ako na svoj zmysel pre morálku, sa môžem spoľahnuť, ak chcem nájsť odpoveď na otázku: "Čo je správne" Kodifikované pravidla? Je až príliš mnoho príkladov amorálnych kodifikovaných pravidiel (výkričníkom je nacistická tretia ríša). Mainstreamový alebo väčšinový (čo nie je to isté) postoj k morálke? Nedôverujem ani jednému z nich.
Nakoniec mi ostáva predsa len môj zmysel pre morálku

Naposledy editoval Kuman dňa 07-09-2009 o 11:12

Old Post 07-09-2009 11:05
Kuman nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Kuman Kliknite sem a pošlite užívateľovi Kuman súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Kuman Pridať užívateľa Kuman medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Kuman
Člen

Inač, ten výrok znie ako koan.

Old Post 07-09-2009 11:18
Kuman nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Kuman Kliknite sem a pošlite užívateľovi Kuman súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Kuman Pridať užívateľa Kuman medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
semma
Verný člen

Príspevkov: 293

Moja osobna skusenost:
Ak chce niekto dojst tam, kam naozaj dojst ma, tak zit len podla /byt i svojho/ zmyslu pre moralku, nestači. Ked pride moment pre spravnu vec, tak vsetko ostatne nie je pre neho dolezite. Niekedy prichadza cas, ked sa clovek musi riadit tym, co citi, aby neskoncil tam, kde nikdy nechcel.

Old Post 07-09-2009 15:34
semma nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa semma Kliknite sem a pošlite užívateľovi semma súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa semma Pridať užívateľa semma medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
elfant
Správca skladu

laik

quote:
Moralne zasady neurcuje nikto. Je to skratka nieco, co sa v priebehu evolucie cloveka paralelne s rozvojom myslenia dostalo do jeho povedomia.

ci uz prijmeme kreacionisticku, alebo evolucionisticku teoriu, toto tvrdenie neobstoji
moralne zasady neprichadzaju zo vzduchoprazdna a takisto neexistuju vo vzduchoprazdne, len v kontexte konkretneho casu a priestoru

Kuman

ako koan mi to nepripada, ma riesenie, pokial je clovek ochotny a schopny prijat niektore vychodiska, ktore su mu na prvy pohlad "proti srsti", alebo mu pripadaju nelogicke
hlavne pokial prestane rozmyslat individualisticky a to aj napriek tomu, ze pud sebazachovy je velmi silny

Old Post 07-09-2009 20:39
elfant nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa elfant Kliknite sem a pošlite užívateľovi elfant súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa elfant Pridať užívateľa elfant medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
xenocide
Banned

..pricom cely citat je vlastne tautologia

Kedze neexistuje jedna jedina moralka a neexistuje jedna definicia toho co je "spravne" - je to prave nas zmysel pre moralku, ktory nam hovori co spravne je a nie je.
Takze aby tento citat daval zmysel, clovek musi mat nejaku moralku a zaroven podla tejto moralky aj zadefinovane co je spravne.
Zaroven pri svojom konani, ktore povedzme ze je vedene zmyslom pre moralku, si uvedomuje nasledky - ktore hodnoti podla tej istej moralky.

Cize spravne znenie by malo mozno zniet - Nedopusti nikdy, aby ti tvoj zmysel pre moralku zabránil vykonať morálnu vec.

...Life as we know it, is only a beta version. Would it be a final release, you would have got the user manual.

Old Post 08-09-2009 08:16
xenocide nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa xenocide Kliknite sem a pošlite užívateľovi xenocide súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa xenocide Pridať užívateľa xenocide medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Kuman
Člen

Ťažko je narábať s abstraktnými pojmami. Preto dám modelovú situáciu:
.
Každý, kto bol na vojne, vie, že "bonzáctvo" sa vo vojenských kolektívoch považuje za vážny morálny prehrešok.
Nabonzovať šikanovanie a tým zabraniť ponižovaniu človeka je správna vec. Vyžaduje si však veľkú odvahu práve preto, že je v rozpore s morálkou daného kolektívu a týmto kolektívom je aj trestaná ako morálny prehrešok.
.
To platí aj v iných oblastiach. V kolektíve lekárov určite nebude obľúbený človek, ktorý upozorňuje na pochybenia svojich kolegov (čím de facto chráni pacientov).
.
U policajtov dtto
.
Výrok: "Nedopusti nikdy, aby ti tvoj zmysel pre moralku zabránil vykonať správnu vec." sadne na tieto prípady ako riť na šerbeľ.

Old Post 08-09-2009 13:01
xenocide
Banned

kuman

Na tie priklady co spominas by sa skor hodilo: "Nedovol aby ti tvoj strach zabranil vykonat spravnu vec."
Nie je tu rozpor medzi nejakou vnutornou moralkou a sirsim dobrom.

Ked uz, tak si skor predstav priklad....
- Doktor, ktory berie vo velkom uplatky, pretahuje sestricky, na cele svoje okolie je hnusny, zneuziva firemne nahrady pre vlastne potreby a pod. Proste dost hnusna existencia.
- Ale na druhej strane ma zazracne ruky, je to jeden z miliona, ktory dokaze zachranovat ludske zivoty ako malokto iny.

Takze podla moralky, ktora odsudzuje ublizovanie, neveru, kradeze - nie je o com vahat, ten clovek ma byt "nabonzovany", potrestany, aj keby ho to malo stat karieru.
Ale na druhej strane, odstranenie tohoto, aj ked nemoralneho cloveka, bude mat za vysledok pravdepodobne smrt ludi ktorych nebude moct zachranit niekto porovnatelnych kvalit.

Toš a teraz babo rad - je lepsie urobit zadost svojej moralke a pacienti nech si chcipnu, alebo sa povzniest nad svoju moralku a zachovat "spravnu vec", s ktorou tak nejak vnutorne nesuhlasime?

Old Post 08-09-2009 14:03
aswad
Začiatočník

Príspevkov: 46

Ked je to spravne, tak je fuk ci je to moralne.
Lebo je kopa veci ktore su dolezitejsie ako moralne zasady.

Uvediem markantny priklad: ak ide niekomu napriklad o zivot, a mam ho zachranit, je mi jedno koho urazim, komu co ukradnem, alebo koho oklamem.

Lebo zaujem, ktory hajim, a ktory povazujem za onu "spravnu vec",
je mi (dufajme aj ostatnym) tak dolezity,
ze ostatne mozem... oné.

Ja myslim ze tu ide o stanovenie hierarchie, co uprednostnim.
Povedane hrubo, moralka sa zaobera vecami typu "to sa nepatri".
Ale ked ide do tuheho, je mi niekoho utlocit ukradnuty.

Old Post 08-09-2009 16:02
aswad nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa aswad Kliknite sem a pošlite užívateľovi aswad súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa aswad Pridať užívateľa aswad medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Kuman
Člen

Len mala poznámka pre xenocide: Ak si súčasťou nejakého kolektívu, tak či chceš alebo nechceš, tak viac-menej prijímaš jeho moralku a tým pádom sa jeho morálka stáva viac-menej aj tvojou morálkou (Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť).

Ale chcel som aj o inom:

Toto je problém s citátmi. Nepoznáme kontext, v ktorom boli vyslovené a nevidíme do hlavy ich autorov.
Nuž ktorá interpretácia predmetného výroku je presnejšia? Xenocideova alebo Kumanova?
Rovnako sa môžme opýtať: Ktoré evanjelium je výstižnejšie? Podľa Matúša alebo to podľa Jána?

Naposledy editoval Kuman dňa 08-09-2009 o 16:32

Old Post 08-09-2009 16:20
xenocide
Banned

kuman

Uhm,v podstate ano... ale povodny citat hovori tvoja moralka , cim sa mysli moralka tebe vlastna, nie vnutena.
Ak sa clovek prisposobi vacsine napriek vnutornemu nesuhlasu - opat sa na to vztahuje strach, postavit sa za "svoj nazor"...

Old Post 08-09-2009 16:43
elfant
Správca skladu

quote:
Toto je problém s citátmi. Nepoznáme kontext, v ktorom boli vyslovené a nevidíme do hlavy ich autorov. Nuž ktorá interpretácia predmetného výroku je presnejšia? Xenocideova alebo Kumanova?

schvalne som neuvadzal kontext, aj ked je lahko vysledovatelny

ide mi o samotny vyrok a jeho vnimanie
vsadenim do kontextu sa nasmeruje aj sposob jeho chapania a prida sa mu "chut"

obe interperetacie su spravne, lebo nejde o to kto uhadne spravnost

BTW osobne si myslim, ze slovo "tvoja" je v citate dost dolezite, aspon ja ho tak vnimam

Old Post 08-09-2009 20:14
semma
Verný člen

Príspevkov: 293

Aswad to pekne vystihol (niektori ludia maju dar posuvat jednoduche veci do neskutocnych filozofockych rovin vid. Xenocide ). TVOJA moralka moze obsahovat aj to, ze kradnut nie je spravne, ale ked pride k momentu, ked citi, ze SPRAVNA VEC nie je totozna s jeho moralnymi zasadami, tak ich porusi.

Old Post 08-09-2009 23:07
semma nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa semma Kliknite sem a pošlite užívateľovi semma súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa semma Pridať užívateľa semma medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Acon
Banned

Príspevkov: 1545

quote:
„Vykonať správnu vec v rozpore so zmyslom pre morálku“ sa mi nezdá celkom v súlade s logikou. Ak je vec správna, tak by nemala byť v rozpore s morálkou. Ak niekto jedná na základe citového pohnutia a chce vykonať niečo, čo nazýva „správna vec“, prosím, ale v takom prípade tam netreba pchať zmysel pre morálku.

jediná správna odpoveď je od bradleya s ktorou sa absolútne stotožňujem.

Old Post 09-09-2009 09:16
Acon nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Acon Kliknite sem a pošlite užívateľovi Acon súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Acon Pridať užívateľa Acon medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
aswad
Začiatočník

Nevyriesime to asi, lebo nie je definovana "spravna vec" a ani "moralka". Oboje je vecou konsenzu v danom mieste a case.
A ani zreme nie je ucelom to vyriesit, len si tak o tom pokecat.

Zrejme preto elfant neuviedol kontext, ale iba samotny vyrok ktory evokuje v mysli rozpor medzi spravnou vecou a moralkou.

Spravny postreh je (bradley), ze medzi tymito dvoma by rozpor nemal byt.
Vacsinou ani nie je. Vyrok sa zaobera situaciou, ked takyto rozpor nastane. Potom nastava situacia ked musime stanovit priority, kde "spravna vec" bude na prvom mieste.
A potom okolie (ci sudca na sude) posudi, ci som zvolil "spravne poradie" priorit.
Davam to do uvodzoviek, lebo take rozhodnutie nemusi byt v sulade s mojou predstavou o tomto poradi.

Usama Bin Ladin zvolil podla svojho presvedcenia spravnu vec, a ani nenastala nejaka vyznamna - ak vobec nejaka - "moralna" vlna odporu z islamskych krajin. Lebo zabit neveriacich nie je u radikalnych moslimov nemoralne. Ale americania si myslia svoje a pojdu mu po krku, kym ho nedostanu. Chytia ho, daju pred sud a pravdepodobne zabiju. Urobia spravnu a dokonca moralnu vec. Za to im Al Kaida vyhodi do vzduchu Biely Dom. Lebo zabit Usamu je nespravne a uplne nemoralne. Zvlast ked to urobia nenavideni Americania.

Takze "spravne" a "moralne" je, podla mojho skromneho nazoru,
vecou lokalnej a momentalnej dohody.

Tak ako v tom priklade z vojenciny.
Dostojnici pokladaju bonzovanie za spravne a moralne, vojaci zase nie.

Naposledy editoval aswad dňa 09-09-2009 o 12:50

Old Post 09-09-2009 12:46
aswad nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa aswad Kliknite sem a pošlite užívateľovi aswad súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa aswad Pridať užívateľa aswad medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
xenocide
Banned

Dostojnici pokladaju bonzovanie za spravne a moralne, vojaci zase nie. Cize by si si mohol povedat, ze tvoja moralka ti nema branit urobit vec spravnu podla niekoho ineho ?

Pokial tento vyrok ma vytvarat nejaky rozpor, nemoze porovnavat dva hodnotove systemy - nemoze davat proti sebe moralku a definiciu spravnosti napr. spominanych vojakov a dostojnikov.
Aby to bolo zaujimave a hlavne zmysluplne, stret definicii musi byt niekde vnutri jedneho cloveka.

Teda - ze tebou definovane moralne konanie bude viest k vysledku, ktory ty sam budes hodnotit ako nespravny. (bez ohladu na akukolvek tretiu osobu).

Zabit niekoho je nemoralne a odmietas to. Si teda ochotny v situacii ak mozes obranit slabsieho za cenu zabitia utocnika konat:
a) moralne a utocnika nezabit, pricom zomrie nevinna obet (ergo vysledok je vsak podla vlastnych standartov nemoralny,kedze nevinny trpel)
b) nemoralne, porusit vlastne moralne zasady a utocnika zabit (teda vysledok je spravny podla vlastnej moralny,len bol dosiahnuty nemoralnym sposobom)

Old Post 09-09-2009 13:31
iskrička
Banned

Trosku si dovolim opat pohlad laika, baby...

quote:
Ak je vec správna, tak by nemala byť v rozpore s morálkou.

mate napr. dieta, ktore ide na 1. sv. prijimanie.. ste veriaci... a knazov si vazite..

no tento knaz sa zial, sprava velmi divne .. namiesto pokojnej, slusnej vyucby, pripravy na sv. prijimanie, karha deti ... a to aj pred rodicmi..
citujem: " Hnusne deti, hlupe, zle....." len preto, ze niektore dieta nie je dostatocne pripravene na vsetke otazky..

DETI , maju strach z farara, klepu sa aj ti ostatni, co vedia, co su svedomite pripravene ..navyse ked to urobi knaz priamo, aj pred vami - rodicmi .. nieco sa vo vas vzburi.. vidite, ze napriek tomu, ze vase dieta vie, a aj ono sa klepe..vsetci...
zda sa nemozne?.. zial, realita.

rodic ma byt v takej situacii kludny, moralny... alebo sa vo vas ohlasi, vnutorny nesuhlas .. a napadne vas, ze aj ked to nie je moralne protirecit knazovi, ale dost.. proste nedovolite uz viac ... a to, hned!

rozhodnete sa pre "spravnu vec" povedat to knazovi:" Prepacte, ale to nie je spravne, takto pristupovat k detom.. ved sa Vas boja, nevidite?..kto ma zachovat vacsi pokoj.. ako Vy? ved su to predsa B--- deti"...

A uz je to tu: porusila som "moralku...rozpor v moralke"? vykonala som" spravnu vec?"

(No, aby sme si rozumeli, nastastie mame mnohych knazov, ktori naozaj si zasluzia nasu uctu ...aj my u nas, mame knaza s obrovskym srdcom.)

Old Post 09-09-2009 14:19
iskrička nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa iskrička Kliknite sem a pošlite užívateľovi iskrička súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa iskrička Pridať užívateľa iskrička medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
xenocide
Banned

...aky moralny rozpor tu je?

Ak sa farar (alebo akakolvek ina autorita) sprava inac ako od nej ocakavame (resp. sa sprava nemoralne) - rozpor by mala citit tato strana, pokial nema nalezite vyvinutu hrosiu kozu (co ale zase casto mavaju).

Z druhej strany - nie sme japonci, kde je ctenie autorit (v praci, zivote) na jednom z prvych miest, takze odporovat akejkolvek autorite nie je otazkou moralky - je to len otazka ci sa pred touto autoritou sklonime alebo nie

Old Post 10-09-2009 13:33
aswad
Začiatočník

iskrička

Knaz je tu pre nas.
Nie je to autorita, pred ktorou by sa mal niekto triast.
Zastupuje cirkev, Boha a Jezisa Krista na tomto svete.
Jeho ulohou je poskytovat ludom duchovne vedenie.
A vie ako to ma robit, vychodil na to dost narocnu skolu.
Pochybujem ze by na teologii preberali nadavky detom, co volaco nepochopili, alebo sa na to proste vykaslali, lebo su do deti, a hrat futbal alebo Quake, je urcite lepsia zabava.
Aj ja som chodil na nabozenstvo ako maly, a ked som kvoli pustaniu sarkana vynechal, tak ma pan farar, v duchu lasky k bliznemu nabonzovali rodicom, a otec mi zobral sarkana.
A to ma fest sralo, lebo ten sarkan bol najlepsi v dedine.

Takisto ma cely den plnu hubu lasky k bliznemu, tak nech to aj presadi v praxi.

Ked sa ho deti boja, robi to nabeton blbo. Ked nie su deti pripravene, je takisto jeho problem.
Ved o pribehoch z biblie sa tocia (aj) dobre filmy, to je tema kde by mohli deti pocuvat s otvorenymi ustami.

Niekde odflakal svoj job. Co urobil pre to (a aj pre cirkev, v konecnom dosledku) aby sa deti na nabozenstvo tesili? Namiesto toho maju strach. Ved on formuje ich vztah k Bohu, k cirkvi...

Nadavat moze tak sam sebe. " Hnusny farar, hlupy, zly....."
Ved taketo slova by knaz nemal ani vo sne z ust vypustit.

Asi by si mal konecne precitat nejake Evanjelium.
Ja som ich cital, a celkom urcite tam Jezis nikomu nepovedal ze je hnusny alebo hlupy.
Dokonca ani tym co sa ho pokusali nasr.. ba ani Judasovi nevynadal a ze ten s nim vyhupal.
Nie to este detom.
Keby to nevedel najst, tak je to celkom na konci knihy co ma nadpis "Biblia" alebo "Pismo Svate"
Keby taku doma nemal, mozem mu zohnat u nas pri Tescu v obchode "Lacne knihy"

Lepsie ako diskutovat s clovekom ktory sa minul povolanim, (asi by mal robit na patologii, tam je predsa len klud), by bolo - mozno spolu s ostatnymi rodicmi, ktori maju ten isty problem - oslovit vyssiu instanciu v hierarchii.
A bude to spravna vec, lebo z toho budu mat osoh aj ini. A nie je na tom nic nemoralne.

I ked budu mat pan farar zveseny nos. Ale jeho nos tu nie je dolezity.
On ako som sponenul, zastupuje Jezisa Krista a ma sa tak aj spravat.
------------------------------------------------------------------------------
ta prva veta je mienena vseobecne, netyka sa napriklad mna.

Naposledy editoval aswad dňa 10-09-2009 o 17:09

Old Post 10-09-2009 16:42
iskrička
Banned

xeno

quote:
...aky moralny rozpor tu je?

..ziadny
zial, tento farar sa spraval naozaj neslusne, nemoralne .. nelutujem vobec, co som mu povedala a spravila by som to znova.. rozpor, zda sa len citil, lebo uz na druhy den sa zrazu stal akysi "zazrak"
otocil sa k lepsiemu na nepoznanie ..viem, ze clovek sa nemoze zmenit, ako mihnutim carovneho prutika, ale stalo sa nieco... co prezival vo vnutri to neviem, ale spraval sa tak, ako by sa stale mal.

quote:
takze odporovat akejkolvek autorite nie je otazkou moralky - je to len otazka ci sa pred touto autoritou sklonime alebo nie

...ci s tym aj nase "JA" suhlasi ...citi

aswad
Pekne si to rozpisal, naozaj poslanie knaza je dolezite, vzacne, krasne..vyzaduje to cloveka celeho s obrovskym srdcom... nastastie je vela takych

pravda, zial, aj tych druhych je .. je treba si to vsimat, byt pozornymi, pytat sa deti na ich hodiny s knazmi, ucitelmi.. stava sa vselico v zivote.. aj knaz je clovek, omylny, slaby..

Inak, vdaka! za bohaty prispevok ..

Naposledy editoval iskrička dňa 10-09-2009 o 21:07

Old Post 10-09-2009 20:58
aswad
Začiatočník

iskrička

Pride na to, ci mal len spatny den, lebo mal deti uz pred celym finale plne zuby - vsetci sme ludia a aj farar ma len jedny nervy - alebo je taky "privetivy" stale. Ak je to ten prvy pripad a zobral si to k srdcu, tak by som to povazoval za vysledok stresu, na ktory on vo svojom povolani najskor nie je zvyknuty. Niektori z nas vedia ze deti, akokolvek su mile, stoja vela energie. Mozno sa naozaj zamyslel, a prinieslo to ovocie.

Naposledy editoval aswad dňa 10-09-2009 o 23:07

Old Post 10-09-2009 23:04
aswad
Začiatočník

quote:
Ak je vec správna, tak by nemala byť v rozpore s morálkou.

na tychto diskusiach je sarmantne ako sa tema postupne vyvija,
ze po chvili by ju ani vlastna mater nespoznala.

Ja by som sa este aspon raz vratil k povodnej teme - ono to az taka metafyzika nie je:
Ked pojdem hasit poziar (to je spravna vec)
kludne ukradnem hasiaci pristroj (kradnut je nemoralne)

Ja by som nikoho nezabil.
Iba, ak by ma nasral.
(Eric Cartman)

Naposledy editoval aswad dňa 10-09-2009 o 23:24

Old Post 10-09-2009 23:22
iskrička
Banned

quote:
na tychto diskusiach je sarmantne ako sa tema postupne vyvija, ze po chvili by ju ani vlastna mater nespoznala.

je to ako v realnom zivote, neda sa nic nalinajkovat, zivot je nevyspytatelny

Old Post 11-09-2009 17:06
Sumeru
ježi-bullka

Príspevkov: 81

Vyrok sam o sebe je urcite zaujimavy, aj ked v sebe nesie (pre mna) nadych alibizmu, lebo:
- moralne zasady sa menia dokonca v priebehu desatroci
- co je spravne ... vzdy ukaze az historia, ale sluzi ako vynikajuce ospravedlnenie nemoralnych skutkov v danom momente.

Takze ano, pokial by som vedela definovat, co je moralne, co je spravne, a kde su tieto dve veci pre mna nekompatibilne.

Aswad... urcite s tym hasenim zaujimavy priklad, ale nemyslim, ze by sa nasla osoba, ktora by pocinanie "kradnutia" hasiaceho pristroja za ucelom hasenia oznacila za kradez (dufam teda)
Skor mi z historie pride typickym prikladom obdobie kriziackych vojen. Moralna zasada znela "nezabijes", ktora mala svoju vynimku pre "dobro" veci (teraz nehovorim o politikoch, ale radovych vojakoch, ktori asi aj v sucasnosti spracovavaju podobnu dilemu).

Ano, v idealnej spolocnosti by malo existovat
spravne = moralne (a vice versa)
v realnej spolocnosti je moralka subor takych pravidiel soluzitia, aby ludia tej spolocnosti DOKAZALI viac-menej bezproblemovo spolunazivat. Pokial vyhovuju prave poziadavke, ze sa navzajom neumlatia sekerkami, tak su spravne (alebo aspon k tomuto pocitu aproximuju). A "spravne" musim oznacit za "pocit", lebo neexistuje nikto, kto by objektivne dokazal definovat pre kazdy skutok "spravnost".

Old Post 13-09-2009 01:09
Sumeru nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Sumeru Kliknite sem a pošlite užívateľovi Sumeru súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Sumeru Pridať užívateľa Sumeru medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Pink
Banned

Príspevkov: 4555

k tej kradezi hasiaceho pristroja...

aj sam trestny zakon riesi tuto vec v tomto

ŠTVRTÝ ODDIEL
OKOLNOSTI VYLUČUJÚCE PROTIPRÁVNOSŤ ČINU

§ 24
Krajná núdza

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.

§ 25
Nutná obrana

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.

(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.

(4) Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.

cize vo vseobecnosti - ak ukradnem hasiaci pristroj, pricom idem hasit, tak trestnost skutku - kradeze zanika.. ale za splnenia podmienok uvedenych v zakone...

18.06.2002 - 28.02.2011

Old Post 13-09-2009 11:18
Pink nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Pink Kliknite sem a pošlite užívateľovi Pink súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Pink Pridať užívateľa Pink medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
xenocide
Banned

pink, aswad

Pekne citovane
V podstate zakon, pomocou zdraveho rozumu, zakodoval pristup, ze pokial ide o "vacsie dobro" - je v poriadku aj mensie porusenie zakona, resp.nemoralnost

Old Post 14-09-2009 07:50
tyso
Zlatý člen

Príspevkov: 4322

ide

o vetu z Asimova a v zasade riesi nasledovnu vec:
hlavny hrdina je presvedceny ze vedenie statu kona zle a tak vykona puc, ktorym sa dostane k moci.

Ale obecne ide o uvahu ze je dolezite chapat ciele moralky a nie len slepo vykonavat pravidla. Za istych okolnosti tozti mozu pravidla byt v rozpore s cielmi moralky.

Old Post 14-09-2009 11:29
tyso nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa tyso Kliknite sem a pošlite užívateľovi tyso súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa tyso Pridať užívateľa tyso medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
aswad
Začiatočník

pink

Ano, toto je presné

Zvysok, ako som uz spominal, zalezi, podla mojej mienky, na definicii toho co je "spravna vec" a co je "moralka", v zavislosti od miesta (iny kraj, ina mrav) a aj doby.

Ale nic nam nemoze zabtranit rozviest tu temu, az kym vsetci nebudu krutit hlavami

javascript:smilie('')

Old Post 14-09-2009 11:51
elfant
Správca skladu

tyso

quote:
Ale obecne ide o uvahu ze je dolezite chapat ciele moralky a nie len slepo vykonavat pravidla. Za istych okolnosti tozti mozu pravidla byt v rozpore s cielmi moralky.

rozsiril by som to trochu dalej, nechapat moralku, ako nieco nemenne, nakolko ako ciele (vseobecne prospesne), ako aj prostredie sa menia

tato uvaha je konstruktivna, pokial sa aplikuje na celok a nie na, alebo pre, prospech jednotlivca
potom dochadza k jej pokruteniu

slepa aplikacia pravidiel, bez ich chapania a ucelu, je cestou do pekla

BTW argument o krajnej nudzi je trefny, predmetom uvahy nebola trestnost, to je uz daco navyse, nakolko aj legislativa vychadza z daneho konkretneho prostredia

touto uvahou sa ale neospravedlnuju krajne amoralnosti, ako tomu napriklad bolo v pripade nacionalneho socializmu, kedy zabezpecenim svateho prava na existenciu nadrasy, bolo ospravedlnovane a odovodnovane uplne vsetko

niekedy treba konat nad ramec pravidiel, samozrejme s patricnym rizikom

BTW1 mojmu osobnemu priatelovi, ktory to pozorne sleduje, odkazujem, ze to nie je ziaden odkaz pre neho a tyka sa to len a len daneho vyroku

Old Post 14-09-2009 13:06
sahara
Púštny vietor

Príspevkov: 1677

v tejto suvislosti mi este napadlo uslovie: "ucel svati prostriedky".

Marcus: "Čo je to?"
Kyle: "Dvojdňový kojot...... lepší než trojdňový kojot..."

Dead man joking.

Old Post 14-09-2009 21:02
sahara nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa sahara Kliknite sem a pošlite užívateľovi sahara súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa sahara Pridať užívateľa sahara medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
elfant
Správca skladu

machiavellizmus je mozno vizualne podobny, ale on narabal aj s kategoriami, ako su zakerne vrazdy, alebo manipulacia, a to sa myslim zadaniu vymyka

ked zoberieme ale samotne heslo, bez suvislosti, tak to vystihuje, aj ked by sa dalo namietat slovo "svati"

Old Post 14-09-2009 22:18
xenocide
Banned

elfant

Hm,mozno prave machiavellizmus by bol ten dobry priklad...

Pretoze jeho cielom bola dobra a uspesna vlada - a aj ked sa to prilis nezdoraznuje - vlada dobre panovnika. Takze ciel bol "dobry"...
Samotne pristupy ako to dosiahnut vsak az tak dobre nevyzerali.
Takze vrazda je nemoralna a zla. Pokial vsak existuje politik, ktory ziskava moc a ak by ziskal moc rozhodujucu, jeho vlada by priniesla privela zla - treba tohoto politika nejakym sposobom eliminovat. A ked neexistovali nijake pristupy ako to urobit vramci zakonov, muselo sa v zaujme "vacsieho dobra" pristupit k "mensiemu zlu". Trebars aj vratane ukladnej vrazdy (v zmysle - lepsia jedna ukladna vrazda,ako napr. obcianska vojna).

Na tuto suvislost sa hodi klasicky priklad cestovania v case - ak by existovala moznost vratit sa do minulosti, ale len jeden krat do jedneho konkretneho bodu a na kratky cas - bolo by "spravne a moralne" zabit desatrocneho rakuskeho fagana, ktory mal uplne nezaujimave meno Adolf Hitler?

Old Post 15-09-2009 08:00
aswad
Začiatočník

Machiavelizmuz povazujem za fakt dobry priklad k danej teme.
To presne sedi na povodny citat.

Akurat to "dobra a uspesna" by som zredukoval na "uspesna",
co sa tyka dosiahnutia vytycenych cielov.

Dobra vlada je len v rozpravke.

Pinochet je tiez priklad uspesnej vlady,
ktora sa riadila spominanym mottom,
a netrapila sa tym ze urazi niekoho eticke citenie.
Ale nebyt neho, oslavovali by aj tam mozno "den znarodnenia" ako my svojho casu.
Ale na druhe strane, kopa ludi za to zaplatila vysoku cenu.

Old Post 15-09-2009 17:15
elfant
Správca skladu

Toto bol presne dovod preco som neuvadzal zdroj a suvis

ked uz sme pri tom machiavellizme, tak v tomto pripade sa nastolenie spravnej vlady ocakava v kratkej dobe, v pripade suvisu romanu Nadacia, islo o projekt, ktory mal trvat 1000 rokov, takze daco nadcasove

no a vyrok samotny, Salvor Hardin, myslel tento vyrok napoly zartovne a navyse sa netykal len Seldonovho planu, ale aj politiky kupcov, ktori sice mali zaujem tento plan naplnat, ale zaroven im islo o profit zo svojej cinnosti

cakal som, ze sa niekto vyda touto lahsou cestou

BTW

quote:
bolo by "spravne a moralne" zabit desatrocneho rakuskeho fagana, ktory mal uplne nezaujimave meno Adolf Hitler?

10 rocneho Adolfa Hitlera by nebolo mozne zabit, nakolko sa vtedy volal Adolf Schickelgruber

Old Post 15-09-2009 19:46
subdolus
Elitný člen

Príspevkov: 200

Človek je v spoločnosti nútený k správaniu, ktoré táto spoločnosť považuje za správne. Pri troche snahy, by sme toto mohli považovať za definíciu morálky. A v tom prípade je výrok oxymoron, a Bradley má pravdu.

Ak ale budeme uvažovať nad rôznymi kultúrami a teda aj nad rôznymi morálkami, tak výrok sa stáva logickým. Tomu ale bráni kľúčové spojenie „tvoja morálka“. Jedine, ak by sme ho nahradili spojením „miestna morálka“.

Old Post 15-09-2009 20:20
subdolus nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa subdolus Kliknite sem a pošlite užívateľovi subdolus súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa subdolus Pridať užívateľa subdolus medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
elfant
Správca skladu

alebo "tvoja moralka nahradit" "tvoje vnimanie miestnej moralky

nemyslim ze by akceptovanie a aplikovanie moralky bolo u kazdeho jedinca rovnake, vzdy tam budu urcite odchylky, posunute hranice, co je pre daneho jedinca este moralne a uz nemoralne

Old Post 15-09-2009 20:33
subdolus
Elitný člen

Ale rovnako sa u každého posúva aj pojem "správna vec".

Old Post 15-09-2009 20:36
subdolus nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa subdolus Kliknite sem a pošlite užívateľovi subdolus súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa subdolus Pridať užívateľa subdolus medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
elfant
Správca skladu

praveze "spravnu vec" nevnimam subjektivne, aj ked sa to natiska

v pripade subjektivnehoa nie je o com uvazovat, nakolko vlastne blaho je vacsinou podvedome nadradene, uz len z dovodov pudov

a znova, nejde mi o aplikaciu vyroku do zivota, skor o to ako v cloveku rezonuje a co v nom vyvola

Old Post 15-09-2009 20:40
subdolus
Elitný člen

Pocit, ktorý výrok vo mne vyvolá je rozporný, alebo presnejšie nejednoznačný.

Čisto teoreticky: Ak zabránim moslimským fanatikom ukameňovať ženu, ktorá išla po ulici bez mužského doprovodu, tak urobím správnu vec. A bude to proti zmyslu pre morálku. Ale nie môjmu. Bude to proti zmyslu pre morálku spomínaných fanatikov.

Nenapadá ma však príklad, kde by môj zmysel pre morálku a hodnotenie toho, čo je správna vec bol v rozpore.

Old Post 15-09-2009 20:51
   Pridať príspevok k tejto téme
Stránky (2): [1] 2 »   Predchádzajúca téma   Nasledujúca téma
Poslať túto tému e-mailom

Skok na iné témy: