Post Fórum - Vcielky - Vcelarstvo
POST.SK Fórum Hľadať POST.SK Fórum Archív 2002 - 2007  
POST.SK Fórum Post Fórum > Hobby > Drobnochovateľstvo > Vcielky - Vcelarstvo
  Predchádzajúca téma   Nasledujúca téma
Autor
Téma    Prida? príspevok k tejto téme
Pecok
Začiatočník

Príspevkov: 31

Vcielky

Ako vcelarska sezona? Som vcelarom a mozno sa tu najde aj niekto dalsi.
Tak mame 34 rodin ule Langtstroth.
Fakt super hobby aj ked pre niekoho nepochopitelne a niekedy dostanem aj otazky typu "Co mas z toho" No mam z toho radost.

Tak piste ci tu je este niekto taky svihnuty ako ja

Oznámiť tento príspevok moderátorovi | IP adresa: zaznamenaná

Old Post 03-05-2009 16:40
Pecok nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Pecok Kliknite sem a pošlite užívateľovi Pecok súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Pecok Pridať užívateľa Pecok medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Acon
Banned

Príspevkov: 1545

ja včely chápem aj ako hobby aj ako príjemný zdroj peňeži. Sám včely nemám, no v dávnych dobách sa tomu venoval môj otec. Keď sme sa presťahovali do mesta (v 75tom) tak s tým skončil. Minulý rok si jeden známy doniesol na skúšku jeden úl ku mne na chalupu. Výnosnosť vraj skvelá a nahovára ma na pár rodín. Dosť to zvažujem. Nechám ho nech si tam tento rok donesie pár úľov a budem sledovať časovú náročnosť. Ak to budem popri práci zvládať, asi sa na to dám. U nás med frčí aj vďaka tomuto známemu a cez zimu spotrebujeme tak 7-10kg. Navyše ani cena vo výkupe nie je na zahodenie.

Old Post 05-05-2009 09:18
Acon nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Acon Kliknite sem a pošlite užívateľovi Acon súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Acon Pridať užívateľa Acon medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
lylka
Verný člen

Príspevkov: 436

juj medík :)))

mne sa náhodou toto hobby zdá veľmi pekné...Ľuďom to prináša osoh v podobe medu a včielky robia to, načo sú stvorené...je to úplný súlad prírody a človeka.

Ja med zjem jedine v čaji - 1 šálka, 1 pigy čaj, šťava z 1 citróna a 2-3 lyžice horského medu je pre mna jediný liek, keď cítim, že na mňa niečo lezie...

sused mal včelíny na záhrade, niekedy sa zatúlali aj ku nám, ale pred rokmi ich musel zrušiť nakoľko sused hneď vedľa neho je na pichnutie včely alergický...raz už to chudák schytal a mal jediné šťastie v tom, že bývame blízko nemocnice...

inak, myslím, že toto povolanie veľa ľudí nerobí alebo sa tomu nevenuje vo voľnom čase čo je škoda, lebo predsa je to len tradícia... my kupujeme med iba od "domácich" výrobcov, nie z obchodu...

Old Post 06-05-2009 11:19
lylka nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa lylka Kliknite sem a pošlite užívateľovi lylka súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa lylka Pridať užívateľa lylka medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
anagamin
Elitný člen

Príspevkov: 674

mam znameho ktory sa tomu venuje a ze vraj sa to v dnesnej dobe financne velmi neoplati.. Pokial to clovek berie viacmenej iba ako hobby tak potom je to ok

Old Post 06-05-2009 20:03
anagamin nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa anagamin Kliknite sem a pošlite užívateľovi anagamin súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa anagamin Pridať užívateľa anagamin medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Pecok
Začiatočník

No tak ten vykup medu nie je boh vie co...

Poviem Vam, kto sa tymto chce zivit tak musi byt sakra dobry a nejst len na medik ale aj na pel, propolis, vceli jed a vosk...

Dalsia vec su zihadla. Minule som dostal cez 20, vsetko do ruk. No ruku som mal ako dve...
Jedno je iste toto hobby sa da robit len a len z laskou.

A med a la Tesco, Hypernova a neviem co, nie je med... verte mi.

Old Post 06-05-2009 20:04
Pecok nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Pecok Kliknite sem a pošlite užívateľovi Pecok súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Pecok Pridať užívateľa Pecok medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Acon
Banned

peco

tu sa názory včelárov dosť rozchádzajú. Ako sa podľa Teba dá pančovať med?

Je pravda, že z hľadiska biznisu sa najrýchlejšie produkuje repkový med, pretože repka je pomaly v každej prdeli a včely z nej dokážu za krátky čas vyprodukovať množstvá medu a hlavne ten sa dostane do predaja. Horský je vzácny, pretože ho je menej a včelári najprv pokryjú potrebu svoju a svojich známych, no repkový sa považuje za druhotriedny. No reálne je úplne jedno, z čoho je. Ale pančovaný?!

Old Post 06-05-2009 21:32
Acon nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Acon Kliknite sem a pošlite užívateľovi Acon súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Acon Pridať užívateľa Acon medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Pecok
Začiatočník

Pancovany? Co presne tym mysli?

Ak rozpravame o mede ako takom. Hovorim o mede ktory aj niekedy bol vyrobeny z nektaru a nie z nejakej Cinskej kukurice lisovany...

Med je medom len vtedy ak krystalizuje. To znamena stane sa tuhym a nejde do neho ani lyzicu vopchat. Najrychlejsie zkrystalizuje prave repkovy med pretoze ten ma v sebe najviac latok pre ktore je med medom. Najneskor zas horsky alebo hovorme mu medovicovy, ktory sa robi z vyluckov vosiek, ktore vosky vylucia ked vyciciavaju stavu z listov napr. lipy /ked ides mestom a lepia sa Ti topanky na asfalt/ Vcely tieto vylucky zbieraju a vytvaraju z neho med. Tak ten horsky/medovicovy je najdrahsi koli tomu, ze ho az tak niet a ze je viac "pikantny".

Co sa tyka repky. Vzhladom k tomu, ze ako vidis repka kvitne uz teraz kedy nie kazdy vcelar ma vcely v takej kondicii, ze dokaze doniest med z repky. Tu by to chcelo kocovny voz s aspon 20 vcelstvami a kocovat. Pekne ist z niziny az niekde k tatram, ale to zas nie je az tak jednoduche...

Old Post 06-05-2009 22:10
Acon
Banned

no veď práve. Doteraz mi každý med z Tesca a pod. kryštalizoval, preto som sa pozastavil nad Tvojim tvrdením, že med z obchodov nie je med. Radšej síce kupujem od známeho ale dopĺňam aj z obchodov.

Old Post 06-05-2009 22:49
Pecok
Začiatočník

No jo krystalizoval, ale za aku dobu?
Ked je riedeny, alebo uz raz roztopeny tak sa to meni.

Old Post 07-05-2009 05:36
lylka
Verný člen

no rozdiel je aj v cene...ja osobne kupujem med - horský/medovicový, 7 dcl fľaša tak po 120 až 140 sk, od malých "chovateľov"....

keď vidím tie ceny v obchodoch, že za mini pohárik si pýtajú aj 100 korún...ďakujem pekne.

Radšej podporím nejakého uja, ktorý sa včelám venuje z lásky, baví ho to ako veľké reťazce, ktoré na tom chcú iba zarobiť...

skúšali sme aj ten pasterizovaný, ale podľa mňa to už má od medu ďaleko...

Old Post 07-05-2009 10:10
lylka nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa lylka Kliknite sem a pošlite užívateľovi lylka súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa lylka Pridať užívateľa lylka medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Acon
Banned

Pecok

a čím je riedený?

Ja teda občas dopĺňam zásoby z obchodu, no väčšinou dostanem od známeho za to, že má úle na mojej lúke, ale zasa to nechcem zneužívať, tak kupujem od jedného včelára čo je cca 5k od mojej chalupy. V okolí sú len prevažne listnaté lesy a lúky, najbližššie mesto je Zvolen cca 40km takže v rámci SK jedno zo zdravších prostredí. Je zaujímavé sledovať tú jemnú zmeny chuti podľa toho, čo práve kvitne. Ten známy, čo má úle na mojej lúke stáčal 1. cez predĺžený víkend 1.Mája. Kvôli tomu, že tam práve začína kvitnúť Hloh ktorý tam v dobe kvitnutia kvetom jednoznačne prevažuje a tak chce skúsiť aký to bude mať vplyv. Po Hlohu sú tam lány Materinej dúšky, tak to vraj zasa vytočí, aby sa to veľmi nemiešalo. Myslíš, že to môže mať nejaký zaujímavý vplyv? Inak, ja robievam rôzne gurmánske pokusy a jeden z nich je, že medom zalievam rôzne bilinky a med má po nich príjemnú vôňu čerstvých kvetov. Najosvedčenejšia je práve Materina dúška, alebo Medovka.

lylka, tiež kupujem od takého rozprávkového bielobradého deduška , volá sa Karol a dôchodok prežíva v slnečnej dolinke na samote pri prameni perlivej minerálnej vody.Na zimu sa sťahuje do paneláku inak si pri včelínoch postavil drevenicu. Tak nejako si predstavujem dôchodok 5kg kupujem za 7€ s tringeltom.

Old Post 07-05-2009 10:59
lylka
Verný člen

Acon...

tak to by ma nenapadlo medom niečo zalievať...i ked napr s olivovým olejom to robím bežne... ale s tou medovkou to môže byť dobré, teda ak chuť rajca medovka je naozaj chuť medovky...

a inak, doma využívame aj iné včelie produkty, napr propolisovú masť, má takú liečivú silu akú nemajú ani maste z lekárne...

Old Post 07-05-2009 11:56
Pecok
Začiatočník

No tak o chuti rajca zadsej pomlcime. Jeden znamy mi na to povedal, ze kupil si si vodu vsetko vitamin E... E211, E450 atd...

No jojo na propolis sa nechytaju ani nejake super masticky /zapadnych farmaceutickych firiem/ proste neskusis nevies... My doma mast nerobime no zato tinkturu ano...

lylka daj recept na tu mast, skusim.

No med sa da miesat s hoc cim, napr zried vodu a cukor a potom zmiesaj z medom... popripade surovo len vodu. Netvrdim, ze vsetok med v obchode je na ... ale co som ja vyskusal tak od medu to malo daleko, aspon od toho mojho. Bolo by zaujimave keby niekto kto ma pristroj zmeral vodivost v mede z obchodu a hned by sme vedeli.

No co sa tyka miesania medov, tak poslednu dobu sa to miesa jedna radost, zober si situaciu, repka bola rozkvitnuta presne tak ako ovocne stromy... Tak tu uz nema zmysel hovorit repkovy ci kvetovy med, ale je to mix ktory moze vytvorit celkom peknu vonu.
Da sa napr. vyrocit vrba ci rakyta, ale to potom trochu vcelar riskuje to, ze ked sa ochladi tak vcelstvo spotrebuje zasoby a nebude mat z coho zit, pretoze med je doma v konvach... treba to vystihnut.

Inak zalievat medom bilinky tak to ma zatial este nenapadlo... 5kg za 7euro? Tak to mas lacno kamo, ja tohto roku nepredam kilo pod 3.5 eura.

Old Post 07-05-2009 14:13
lylka
Verný člen

Pecok

juj, s receptom ti moc nepomôžem. My ju kupujeme od toho uja od ktorého aj med a tipujem, že ten si ho bude strážiť ale napr dosť často to vídavam predávať dôchodcov na tržnici, ale aj v stánkoch s medom, medovinou, sviečkami a pod...i keď myslím, že receptúra sa bude asi líšiť a aj kvalita.

Old Post 07-05-2009 15:22
Acon
Banned

tinktúra u nás frčí čo som na svete. Používame ju takmer na všetko okrem sviňačej chrípky Niekedy dokáže ozaj zázraky.

5kg za 7€, ale pohár mám vždy vlastný Ale 3,5 za kilo je tiež ľudovka proti tomu, čo stojí v obchode. Na druhej starne, nech niekto skúsi zásobovať celé SK, zaplatiť dopravu, skladovanie, mzdy, odvody.... a predávať za 3 ojrá.

Old Post 08-05-2009 23:07
Pecok
Začiatočník

radsej zaplatit nejakeho slovaka, ako dovazat med niekde z Polska ci Ciny...

Len je to tu na tom nasom malom slovensku jak u salenych na dvore. Co Vam poviem tri organizecie zastresujuce slovensko, ktore sa hadaju o tom ktora co ma robit. Keby sa to spojilo tak by sa dal aj slovensky med lepsie propagovat.

Old Post 10-05-2009 19:01
   Pridať príspevok k tejto téme
  Predchádzajúca téma   Nasledujúca téma
Poslať túto tému e-mailom

Skok na iné témy: