Post Fórum - Eternit - Azbest - Nebezpecenstvo?
POST.SK Fórum Hľadať POST.SK Fórum Archív 2002 - 2007  
POST.SK Fórum Post Fórum > Veda a technika > Chémia > Eternit - Azbest - Nebezpecenstvo?
  Predchádzajúca téma   Nasledujúca téma
Autor
Téma    Prida? príspevok k tejto téme
fabolous
Začiatočník

Príspevkov: 27

Eternit - Azbest - Nebezpecenstvo?

Nedavno som pozeral jeden dokument na spektre, kde sa rozoberal azbest, aky je velmi nebezpecny a bol velmi pouzivany (napr.aj padnute WTC bolo plne azbestu) a v tom som si uvedomil, ze aj eternit, ktory mame na streche (vlnovka) je vlastne vyrobeny z azbestu. Neviem, ci je to jedina sucast toho materialu, pripadne aky je tam podiel tejto latky?..je to lisovane,lahke,nehorlave,neznicitelne,preto sa to vola aj eternit. Chcem sa spytat, ci je to nebezpecne mat tento material na streche? ake velke je riziko? Najlepsie ak ma niekto nejake skusenosti, alebo cital nejaku literaturu, prip. stavbar,chemik...na nete som vyhladaval, ale nasiel som iba nejake firmy, co sa zivia odstranovanim azbestu, ale nic o tychto eternitovych stresnych krytinach..

Zo strechy mame zvedenu rinu na dazdovu vodu, ktora tecie do studni a z tej studni cerpadlo zavlazuje celu zahradu (travnik), tak hned aj toto ma napadlo, ze zvetravanim sa odlamuju male kusky a prach a takto sa to svinstvo moze rozsirovat vlastne po celej nasej zahrade..

Je potrebna vymena stresnej kritiny (ma cca 15 rokov), aky je Vas nazor na to?

Dakujem za kazdu radu.

Oznámiť tento príspevok moderátorovi | IP adresa: zaznamenaná

Old Post 07-04-2008 12:54
fabolous nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa fabolous Kliknite sem a pošlite užívateľovi fabolous súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa fabolous Pridať užívateľa fabolous medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
elfant
Správca skladu

Príspevkov: 6007

eternit je azbestocement, to znamena ze tam pritomnost azbestu je
uvolnovanie azbestu je spomalovane natermi, ale samozrejme starne, zvetrava a pri jeho likvidacii platia tie iste pravidla, ako pre pracu s azbestom a materialmi, ktore ho obsahuju

nakladanie s eternitom a jeho likvidacia, spada pod nakladanie s nebezpecnym odpadom

http://sk.wikipedia.org/wiki/Azbest

Old Post 07-04-2008 13:49
elfant nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa elfant Kliknite sem a pošlite užívateľovi elfant súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa elfant Pridať užívateľa elfant medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
brutus
Začiatočník

Príspevkov: 28

azbest

takého svinstva, akým azbest je a výrobkov z neho sú sa treba zbaviť. Keďže môže zvetrávať a drobiť sa na prach, je potenciálne nebezpečný. Takže ako chemik odporúčam dať si na strechu niečo iné, napr. nejakú ľahkú strešnú krytinu, prípadne škridlice. Tie sú tiež nehorľavé, sú neškodné a tiež dlho vydržia.

Old Post 07-04-2008 18:16
brutus nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa brutus Kliknite sem a pošlite užívateľovi brutus súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa brutus Pridať užívateľa brutus medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co-pilot
Začiatočník

Príspevkov: 38

Že škridlice. Ma zaujíma že čo to je.
Inak azbest je kvázi neškodný, pokiaľ sa nedrobí.

Old Post 07-04-2008 21:27
co-pilot nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa co-pilot Kliknite sem a pošlite užívateľovi co-pilot súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa co-pilot Pridať užívateľa co-pilot medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
brutus
Začiatočník

Príspevkov: 28

co-pilot

ak si taký odborník, daj odborný termín. Pre mňa sú to škridlice. Ak nevieš, čo tým myslím, tuším, že sa to volá aj pálená škridla, alebo tak nejako. A dáva sa to na strechu, aby ti hlava nezmokla (samozrejme, ak nepoužiješ niečo iné)

Old Post 07-04-2008 21:41
brutus nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa brutus Kliknite sem a pošlite užívateľovi brutus súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa brutus Pridať užívateľa brutus medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
Banff
Super Moderator

Príspevkov: 4774

brutus,

... ano, je to skridla, aj TU, aj TU.

Nech si uz skridlu "pomenoval" akokolvek, kazdy predsa vie, co si mal na mysli.

hmm... ja som sa domnievala, ze azbestocement je uz davno zlikvidovany a vymeneny za iny druh krytiny.

Old Post 07-04-2008 22:00
Banff nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa Banff Kliknite sem a pošlite užívateľovi Banff súkromnú správu. Navštívte stránku užívateľa Banff Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa Banff Pridať užívateľa Banff medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
co-pilot
Začiatočník

Príspevkov: 38

brutus

odborný termín- strešná krytina
hovorovo - škridla
Nič v zlom , len som myslel že to je nejaká novinka či čo

Old Post 07-04-2008 22:10
co-pilot nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa co-pilot Kliknite sem a pošlite užívateľovi co-pilot súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa co-pilot Pridať užívateľa co-pilot medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
ladislavv
Začiatočník

Príspevkov: 4

Pokiaľ viem, nebezpečné sú hlavne tie vlákna azbestu, čo sa z toho uvoľňujú. Majú špecifickú dĺžku, usadzuje sa to na pľúcach, pľúca sa toho ťažko zbavujú, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku pľúcnych ochorení vrátane rakoviny. Ináč niečo podobné spôsobuje prach vznikajúci pri spracovaní tvrdého dreva - brúsenie, tiež vznikajú vlákna špecifickej dĺžky.

Old Post 08-04-2008 12:38
ladislavv nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa ladislavv Kliknite sem a pošlite užívateľovi ladislavv súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa ladislavv Pridať užívateľa ladislavv medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
emilko
Začiatočník

Príspevkov: 1

info

...info o podobných otázkach nájdete na rôznych stránkach firiem, napríklad www.nepovolena reklama.sk, sekcia Otázky

Old Post 11-01-2011 04:17
emilko nie je prihlásený(á) Kliknutím sem si môžete pozrieť profil užívateľa emilko Kliknite sem a pošlite užívateľovi emilko súkromnú správu. Vyhľadať viac príspevkov od užívateľa emilko Pridať užívateľa emilko medzi kamarátov Editovanie/Vymazanie príspevku
   Pridať príspevok k tejto téme
  Predchádzajúca téma   Nasledujúca téma
Poslať túto tému e-mailom

Skok na iné témy: